Huragan Alfrida nad Szwecją. Tysiące domów bez prądu. Zamknięto most nad Sundem

Huragan Alfrida przechodzący nad Szwecją pozbawił prądu co najmniej 100 tysięcy gospodarstw domowych.
Zobacz wideo

Najwięcej domów bez prądu jest w południowej i środkowej części kraju, a także na wyspach na Morzu Bałtyckim. Silny wiatr i przewrócone drzewa zerwały wiele linii energetycznych. Są też duże utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym.

Nie ma informacji o poszkodowanych osobach. Naprawy zerwanych linii mają się zacząć po wschodzie słońca.

Ze względu na sztorm na Bałtyku, którego siła przewyższa 10 stopni w skali Beauforta, zawieszono kilka połączeń promowych, w tym do Danii i fińskich Wysp Alandzkich, a także do Polski - nie kursuje prom z Karlskrony do Gdyni.

Po godzinie 3.00 w nocy zamknięto dla ruchu drogowego most nad Sundem, łączący Malmo z Kopenhagą.

Dania obawia się podtopień. W miastach na północy kraju przygotowano worki z piaskiem i pompy.

W Polsce wichury i śnieżyce. Ostrzeżenia RCB  

Efekt wichury nad Skandynawią jest także odczuwalny w północnej Polsce. IMGW wydał także hydrologiczne ostrzeżenia III stopnia dla dwóch województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego. Dotyczą one wzrostu poziomów morza powyżej stanów alarmowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zagrożeń oceniono na 95 proc. Ostrzeżenia obowiązują od środy 2 stycznia od godziny 3 do czwartku 3 stycznia do godziny 3.

Z kolei na południu kraju silnym podmuchom wiatru towarzyszą intensywne opady śniegu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie dla trzech województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

Więcej o: