Szczątki Chaszodżdżiego ukryte w walizkach? Nieznane nagranie ws. śmierci dziennikarza

Turecka telewizja wyemitowała nieznane wcześniej nagranie, na którym widać mężczyzn wnoszących walizki do rezydencji konsula generalnego Arabii Saudyjskiej. Według dziennikarzy, w walizkach mogły znajdować się szczątki zamordowanego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Turecka telewizja A Haber wyemitowała nagranie z kamer monitoringu skierowanych na wejście do strzeżonej rezydencji konsula generalnego Arabii Saudyjskiej w Stambule. Na krótkim filmie widać mężczyzn wnoszących do środka walizki i torby.

Media spekulują, że w tych torbach mogły znajdować się szczątki zamordowanego w październiku saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Chaszodżdżi miał zostać zabity w znajdującym się nieopodal konsulacie.

 

To nie pierwsze nagranie dotyczące śmierci Chaszodżdżiego, do którego dotarli dziennikarze. Wcześniej telewizja CNN zdobyła plik dźwiękowy, na którym słychać najprawdopodobniej ostatnie chwile życia Saudyjczyka.

Zabójstwo Dżamala Chaszodżdżiego

2 października mieszkający na emigracji w Stanach Zjednoczonych Dżamal Chaszodżdżi przyjechał do saudyjskiego konsulatu w Stambule, by uzyskać niezbędne dokumenty. Na zewnątrz budynku czekała na niego narzeczona, ale wpływowy dziennikarz nigdy nie wyszedł z placówki. Miał zostać uduszony, a ciało poćwiartowane.

Turcja oskarżyła o morderstwo Arabię Saudyjską. Rijad początkowo zaprzeczał, ale po pewnym czasie przyznał, że dziennikarz został zabity w konsulacie. Saudowie zatrzymali ok. 20 osób, które miały zamordować mężczyznę, a dla pięciu z nich prokurator zażądał kary śmierci.

Saudowie twierdzą, że wpływowy następca tronu książę Muhammad bin Salman nie ma ze sprawą nic wspólnego. To właśnie jego oskarżano o wydanie decyzji o zabójstwie dziennikarza, co miały również potwierdzić ustalenia amerykańskich służb. Dżamal Chaszodżdżi od wielu miesięcy krytykował bowiem saudyjską rodzinę królewską, jak i samego księcia.

Zobacz wideo
Więcej o: