Na Ukrainie zakończył się stan wojenny. Trwał przez miesiąc

Dziś na Ukrainie zakończył się stan wojenny. Wprowadzony był niemal miesiąc temu w związku z rosyjskim atakiem na ukraińskie okręty marynarki wojennej w okolicach Cieśniny Kerczeńskiej.
Zobacz wideo

Dziś o godzinie 14 zakończył się stan wojenny. Podjąłem decyzję, by go nie przedłużać, choć sytuacja wokół Ukrainy nie uległa znaczącej zmianie - oświadczył w środę prezydent Petro Poroszenko.

Stan wojenny został wprowadzony 26 listopada br. o godz.14 dekretem prezydenta, z inicjatywy rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Miał on potrwać przez 30 dni. Decyzja ta została później potwierdzona przez parlament.

Czytaj też:  Poroszenko zmienia zdanie. Stan wojenny na Ukrainie ma potrwać miesiąc

Stan wojenny wprowadzono jedynie w obwodach graniczących z Rosją, Morzem Czarnym, Azowskim, oraz separatystycznym Naddniestrzem. Nie wiązał się on z ograniczeniem swobód obywatelskich. Nie ogłoszono też powszechnej mobilizacji, a jedynie częściową, która objęła niektórych wojskowych w stanie rezerwy.

Wprowadzenie stanu wojennego było reakcją na ostrzelanie i przejęcie przez Rosjan trzech niewielkich okrętów marynarki wojennej i uwięzienie ich załóg. Ukraińskie władze wskazywały też na wzrastające niebezpieczeństwo lądowej inwazji ze strony Rosji.

Więcej o: