Tuż przed świętami, 20 grudnia Kevin Spacey został przesłuchany i postawiono mu zarzuty kryminalne. Jeszcze tego samego dnia 59-letni aktor opublikował nagranie, przełamując tym samym publiczną ciszę trwającą od ponad roku.
W trzyminutowym monologu zatytułowanym "Let Me Be Frank" - Pozwólcie mi być Frankiem (lub z angielskiego - szczerym), w którym laureat Oscara wcielił się w graną przez siebie postać Franka Underwooda z serialu "House of Cards", powiedział m.in.:
Oczywiście niektórzy wierzyli we wszystko i czekali z zapartym tchem, by usłyszeć: wyznaję wszystko. Chcą bym oświadczył, że wszystko, co o mnie się mówi, jest prawdą i mam to, na co zasłużyłem. Ale zarówno w polityce, jak i w codziennym życiu nic nie jest proste. Z pewnością nie zapłacę za to, czego nie zrobiłem.
Po chwili aktor, który swój monolog wygłosił w świątecznym fartuchu, przygotowując posiłek, dodał: "Wkrótce poznasz pełną prawdę."
Nagranie na YouTube obejrzało już blisko 3 i pół miliona widzów.
Do incydentu, o którym mowa w akcie oskarżenia, miało dojść w 2016 roku, w barze w Nantucket. Molestowany nastolatek, jak się później okazało, to syn dziennikarki telewizyjnej z Bostonu - Heather Unruh, która ujawniła sprawę molestowania jej syna przez znanego aktora.
Z relacji dziennikarki wynika, że Spacey najpierw upił jej syna, następnie rozpiął rozporek, wetknął rękę w jego spodnie i złapał genitalia. 18-latek był tak zaskoczony i wystraszony, że uciekł do łazienki.
To nie pierwszy zarzut napaści seksualnej jaki postawiono aktorowi. W 2017 roku inny aktor, Anthony Rapp, publicznie oskarżył Spacey o to, że próbował przemocą skłonić go do czynności seksualnych w 1986 roku, gdy ten miał 14 lat. Spacey oświadczył, że nie pamięta takiego zdarzenia, ale przeprosił za swoje zachowanie. Przy tej okazji ujawnił także, że jest gejem.
Po sprawie Rappa aktor stracił rolę w serialu "House of Cards", w którym występował przez pięć sezonów. Był to także początek prawdziwych kłopotów aktora, które wpisały się w kampanię ruchu #MeToo, skierowaną przeciwko sprawcom przemocy seksualnej wobec kobiet - początkowo w branży filmowej, później także w polityce i biznesie.