Czechy. Po świętach 800 górników wróci do pracy w kopalni, w której zginęli Polacy

Na czwartek 27 grudnia planowane jest wznowienie wydobycia węgla w części kopalni w Stonawie, która nie uległa zniszczeniom podczas katastrofy sprzed czterech dni. W wybuchu metanu zginęło tam 13 górników, w tym 12 Polaków.

W czwartek 20 grudnia w kopalni Stonawa w Czechach zginęło 12 polskich górników i jeden Czech. Do tej pory na powierzchnię udało się wydobyć ciała czterech osób.

Prace w kopalni będą wznowione, 800 górników wróci do pracy

W czwartek 27 grudnia do pracy będzie mogło wrócić 800 górników pracujących w kopalni, którzy od momentu katastrofy pozostają w domach - poinformował Ivo Czelechovsky, rzecznik spółki OKD, do której należy kopalnia. Jak dodał, dotyczy to terenu kopalni, która nie uległa zniszczeniu podczas czwartkowej katastrofy.

Żeby wyeliminować zagrożenie, część wyrobisk, w których doszło do wybuchu, zostanie odcięta specjalnymi tamami. Jest to obszar około 500 na 500 metrów. Tłoczy się tam azot, który ma ugasić pożar. Przez kilka najbliższych tygodni będzie sprawdzane stężenie gazów w zamkniętym wyrobisku. 

W szpitalu w Ostrawie wciąż przebywają dwaj polscy górnicy. Rzeczniczka szpitala poinformowała, że stan jednego z nich nadal jest krytyczny, choć pojawiły się oznaki drobnej poprawy. Stan drugiego górnika jest stabilny.

Wstrzymana akcja poszukiwawcza

Jak informowaliśmy wcześniej, w kopalni Stonawa trzeba było przerwać poszukiwania ciał górników, którzy zginęli w czwartkowym wybuchu metanu pod ziemią. Badania wykazały, że pod ziemią jest wciąż niebezpiecznie, a to nie pozwala ratownikom pracować pod ziemią i likwidować skutków wybuchu. Poszukiwania ofiar wstrzymano na razie na czas nieokreślony. 

W najbliższym czasie musimy poczekać na ustabilizowanie sytuacji pod ziemią. Za pomocą sond będziemy pobierać próbki, które pokażą co tam się dzieje - może to trwać przypuszczalnie kilka tygodni

- mówił Ivo Czelechovsky z koncernu OKD.

W kościele świętej Marii Magdaleny w Stonawie oraz w kościołach w Karwnie i Ostrawie zostaną dziś odprawione pasterki w intencji tragicznie zmarłych górników ich rodzin.

Więcej o: