Amerykańska ambasada ostrzega o zagrożeniu terrorystycznym w Barcelonie

Amerykańska ambasada wydała oficjalne oświadczenie, w którym zaleca swoim obywatelom przebywającym w Barcelonie zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w okresie Świąt Bożego Nardodzenia i Nowego Roku.
Zobacz wideo

Barcelona miastem podwyższonego ryzyka

Na stronie Amerykańskiego Departamentu Stanu pojawiło się ostrzeżenie dla amerykańskich turystów podróżujących do Hiszpanii, zwłaszcza tych, którzy w najbliższych dniach będą przebywać w Barcelonie.

Zaleca się im się wzmożoną czujność w autobusach, metrze a zwłaszcza w okolicy największej ulicy Barcelony, Las Ramblas, ciągnącej się od placu Catalunya do placu Portal de la Pau. To jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w mieście, tym bardziej w okresie świątecznym i noworocznym może stać się celem ataku terrorystycznego.

Ambasada podkreśla, że terroryści mogą zaatakować z małym lub żadnym ostrzeżeniem, a będą wybierać miejsca turystyczne, nitki komunikacyjne i inne miejsca publiczne.

Turystom przebywającym w Barcelonie zaleca się następujące kroki:

- Unikanie zagrożonych lokalizacji.
- Zachowanie wzmożonej czujności w trakcie świątecznych obchodów i festiwali.
- Czujne obserwowanie otoczenia.
- Zachowanie czujności w miejscach publicznych, w tym kościołach oraz w okolicy innych turystycznych atrakcji, szkołach, szpitalach, środkach publicznego i prywatnego transportu.
- Śledzenie i stosowanie się do zaleceń lokalnej policji i innych władz.
- Śledzenie doniesień lokalnych mediów.
- Zapoznanie się z użytkowaniem lokalnej sieci telefonicznej. Podkreśla się, że po wybraniu numeru "112" połączymy się ze służbami ratunkowymi. Zawsze jest dostępny dyspozytor mówiący po angielsku.

W Hiszpanii obowiązuje czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego w pięciopunktowej skali. W 2017 roku doszło tam do ataków terrorystycznych w Barcelonie i Cambrils. Zginęło wtedy 15 osób, a ponad 130 zostało rannych.

Więcej o: