Trump szybko znalazł następcę Mattisa. Shanahan nowym sekretarzem obrony od 1 stycznia

Patrick Shanahan ma od 1 stycznia przejąć obowiązki sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych po generale Jamesie Mattisie. Mattis podał się do dymisji kilka dni temu, wskazując, że coraz więcej dzieli go z prezydentem Donaldem Trumpem.
Zobacz wideo

"Z przyjemnością ogłaszam, że nasz bardzo utalentowany zastępca sekretarza obrony, Patrick Shanahan, przejmie pełnienie obowiązków sekretarza obrony 1 stycznia 2019 roku" - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump, informując o wyborze zastępcy Jamesa Mattisa.

Jak dodał amerykański prezydent, Patrick Shanahan "ma długą listę osiągnięć podczas pełnienia funkcji zastępcy". "Będzie świetny!" - napisał Trump.

Czytaj więcej: Donald Trump wycofuje amerykańskich żołnierzy z Syrii. Twierdzi, że już "pokonali ISIS"

Patrick Shanahan - nowy sekretarz obrony USA

Patrick Shanahan przed podjęciem pracy w resorcie obrony był związany z biznesem. Od 1986 roku pracował w firmie Boeing. Jest jednym największych orędowników projektu sił kosmicznych Stanów Zjednoczonych.

Zmiana na stanowisku szefa Departamentu Obrony nastąpi wcześniej, niż pierwotnie planowano. Po ogłoszeniu rezygnacji Jamesa Mattisa, który przechodzi na emeryturę, informowano, że będzie on pełnił obowiązki do końca lutego.

Dotychczasowy szef Pentagonu zdecydował się na odejście z prezydenckiej administracji po ogłoszeniu decyzji o wycofaniu amerykańskich wojsk z Syrii.

Mattis ogłosił decyzję o rezygnacji na krótko po tym, jak Donald Trump zdecydował, że Amerykanie wycofują się z Syrii. W liście wystosowanym do prezydenta James Mattis stwierdził:

Ponieważ ma pan prawo, by mieć sekretarza obrony, którego poglądy są lepiej dostosowane do pańskich w tych i innych kwestiach, uważam, że słusznym byłoby zrezygnowanie z mojego stanowiska
Więcej o: