Dwóch polskich nastolatków oskarżonych o podżeganie do zabicia księcia Harry'ego

17-letni Oskar D.- K. oraz 18-letni Michał Sz. odpowiedzą za podżeganie do terroryzmu. Nastolatkowie działali w neonazistowskiej grupie Sonnenkrieg Division, która nawoływała do zabicia księcia Harry'ego za ślub z Meghan Markle.
Zobacz wideo

O samym aresztowaniu trzech osób pisaliśmy 6 grudnia. Służby zatrzymały wówczas 17-, 18-, i 21-latka w związku z działalnością skrajnie prawicowych grup w mediach społecznościowych. Na forum internetowym neonaziści z Europy i USA wymieniali się rasistowskimi i mizoginicznymi opiniami oraz wzywali do przemocy.

Czytaj też:  Brytyjczycy zatrzymali podejrzanych o terroryzm. Chcieli śmierci księcia za ślub z Markle

"Do zobaczenia, zdrajco rasy"

Jedna z opublikowanych przez grupę grafik głosiła, że książę Harry "zdradził rasę", za co powinien zostać ukarany strzałem w głowę. Na plakacie widzimy księcia z przystawionym go głowy pistoletem i napisem "Do zobaczenia, zdrajco rasy" oraz swastykę. Książę Harry miał według logiki ekstremistów "zdradzić rasę" poprzez ślub z Meghan Markle, która ma afroamerykańskie korzenie.

Teraz okazuje się, że dwaj zatrzymani - 17- i 18-latek - są narodowości polskiej. Jak podaje BBC, młodszy to mieszkający na zachodzie Londynu Oskar D.-K.. Nastolatek już przyznał się do zarzutu podżegania do terroryzmu. Wyrok w jego sprawie ma zostać ogłoszony 25 lutego. 

Z kolei Michałowi Sz., jego starszemu koledze, mieszkającemu na stałe w Leeds, postawiono zarzuty podżegania do terroryzmu i upowszechniania treści o charakterze terrorystycznym. Rozprawa odbędzie się 25 maja. 

Więcej o: