Rząd i administracja USA częściowo zawieszone. Nie ma porozumienia w sprawie budżetu

Część amerykańskiego rządu i administracji federalnej zawiesiła działalność w związku z nieuchwaleniem prowizorium budżetowego. Czas na ich zatwierdzenie przez senat minął o północy czasu obowiązującego w Waszyngtonie.
Zobacz wideo

Prezydent Donald Trump domagał się, aby w ustawie ujęto kwotę ponad 5 miliardów dolarów, przeznaczoną na budowę muru na granicy z Meksykiem, jednak nie zgodzili się na to Demokraci. Do uchwalenia budżetu w liczącym 100 parlamentarzystów Senacie wymagane jest co najmniej 60 głosów na sto, co oznacza, że mający przewagę dwóch głosów Republikanie nie są w stanie sami rozstrzygnąć głosowania na swoją korzyść.

Czytaj też: Donald Trump wycofuje amerykańskich żołnierzy z Syrii. Twierdzi, że już "pokonali ISIS"

Trzeci raz w tym roku

Zawieszenie funkcjonowania niektórych departamentów federalnych oraz kilku innych agencji związane jest z formalnym brakiem ich finansowania. Dotyczy łącznie setek tysięcy osób. Poza pewnymi wyjątkami, związanymi z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa państwa, pracownicy np. departamentów stanu, rolnictwa, sprawiedliwości czy NASA zostają wysłani na przymusowy urlop, podczas którego nie otrzymują wynagrodzenia. Taka sytuacja ma miejsce po raz trzeci w tym roku, poprzednio w styczniu i lutym. To z kolei pierwszy taki przypadek od 40 lat.

Więcej o: