Tragedia w kopalni w Czechach. Nie żyje 13 górników, w tym 12 Polaków. W niedzielę żałoba narodowa

Do tragedii w kopalni w Czechach doszło w czwartek około godziny 17. W wyniku wybuchu zginęło 13 górników, aż 12 z nich to Polacy. Akcja ratownicza musiała zostać przerwana, ponieważ pod ziemią szaleje pożar. W niedzielę w Polsce obowiązywać będzie żałoba narodowa.
Zobacz wideo

W Czechach doszło do poważnego wypadku w kopalni w miejscowości Karwina. W czwartek około godziny 17 ponad 800 metrów pod ziemią doszło do wybuchu metanu. 

Rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) Ivo Celechovsky powiedział, że w kopalni wybuchł metan i spowodował zniszczenia pod ziemią.

Czytaj także:  Czechy: trwa konferencja ws. katastrofy w kopalni. Nagle ojciec górnika: Macie w du*ie życie!

Tragedia w kopalni w Czechach. Nie żyje 12 górników

W wyniku wybuchu zginęło 13 górników - 12 Polaków i jeden Czech. Jeden z Polaków od ponad 20 lat mieszkał na terenie Republiki Czeskiej. 10 pracowników kopalni udało się uratować. 

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w związku z tragedią w czeskiej kopalni, niedziela będzie dniem żałoby narodowej w całej Polsce. 

W piątek rano na miejsce przyjechał premier Mateusz Morawiecki. Zadeklarował, że rodziny górników, którzy zginęli w wyniku wybuchu w kopalni, mogą liczyć na pomoc rządu

Tragedia w kopalni. Akcja ratownicza przerwana

Premier Morawiecki podkreślał, że z kopalni udało się uratować 10 górników. Jeden z nich ma bardzo rozległe poparzenia i jest w ciężkim stanie. 

Dodał, że akcja ratownicza musiała zostać jednak przerwana ze względu na trudne warunki, które panują w kopalni. - Pod ziemią jest pożar, jest bardzo wysoka temperatura, bardzo wysokie zagrożenie kolejnymi wybuchami. (...) Chodniki są zablokowane - mówił premier. 

Obecnie trwa procedura wypuszczania z kopalni gazu, która ma ugasić pożar. Może potrwać od kilka godzin do nawet kilku dni. Akcja zostanie wznowiona w momencie, kiedy będzie możliwy zjazd pod ziemię.

Na miejscu są polscy ratownicy, którzy dołączyli do czeskich kolegów w nocy. Mateusz Morawiecki pojechał do szpitala odwiedzić rannych górników.

Tragedia w kopalni. Płyną kondolencje

W piątek na Twitterze pojawiły się dziesiątki kondolencji dla rodzin i bliskich ofiar wybuchu w kopalni w Czechach. Współczucie wyrazili prezydent Andrzej Duda, Donald Tusk, Robert Biedroń, minister edukacji Elżbieta Rafalska czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Więcej o: