Drony nad lotniskiem Gatwick, pasażerowie koczują w porcie. Sprawą ma zająć się wojsko

Chaos na lotnisku Gatwick dalej trwa, port wciąż jest zamknięty, koczują tam tysiące ludzi. Drony nad lotniskiem nadal pozostają nieuchwytne, władze poprosiły o pomoc wojsko.
Zobacz wideo

Incydent z dronami na lotnisku Gatwick (40 km od Londynu) wciąż nie został rozwiązany. Wszystko zaczęło się w środę, około godz. 15 czasu lokalnego. Wtedy pojawiły się pierwsze informacje o dwóch dronach, które zauważono nad lotniskiem. Ponieważ drony pojawiały się co jakiś czas, władze lotniska odnawiały zakaz lotów, trwały poszukiwania urządzeń.

Na chwilę - w nocy ze środy na czwartek - port lotniczy ponownie otworzono, jednak ok. 4 nad ranem znów został zamknięty, ponieważ znów zaobserwowano drony.

Agencja AP, cytując policję z Sussex, wskazuje jednocześnie, że aktywność dronów nie ma związku z działaniami terrorystycznymi, a jest raczej działaniem na rzecz zakłócenia pracy lotniska. W okolicy pracuje 20 zastępów policji, by namierzyć osobę sterującą dronami.

Nieuchwytne drony i paraliż lotniska. 110 tys. pasażerów odczuwa skutki

- Za każdym razem, gdy wydaje nam się, że jesteśmy już blisko operatora, drony znikają. Gdy już szykujemy się do otwarcia lotniska, dron znów się pojawia - mówił Justin Burtenshaw z policji hrabstwa Sussex.

"Pojawiające się i znikające" drony doprowadziły do ogromnego chaosu na lotnisku i wśród podróżujących. Tylko w czwartek problemy z odlotami z Gatwick dotyczyły 110 tys. pasażerów. Ludzie koczują na terenie lotniska z walizkami.

- Nie spałam od wczoraj, jesteśmy zmęczeni, zziębnięci, musimy nosić dodatkowe ubrania - opowiadała AP Andri Kyprianou z Cypru, której lot do Kijowa został odwołany.

Część przylotów - o czym poinformowało BBC - jest przekierowywana, np. do Cardiff. Natomiast po 16:50 czasu polskiego korespondent BBC napisał, że trwają konsultacje z wojskiem w sprawie dronów nad Gatwick. Zaledwie dziesięć minut później poinformowano, że zwrócono się o pomoc do ministerstwa obrony i wojskową asystę ws. dronów. Nie podano jednak szczegółów współpracy.

Więcej o: