Brexit, Rosja i chór dziecięcy na powitanie. Mateusz Morawiecki spotka się z Theresą May

Premier Mateusz Morawiecki spotka się dziś w Londynie z szefową brytyjskiego rządu, Theresą May. Odbędą się też tam też polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe.
Zobacz wideo

Theresa May i Mateusz Morawiecki mają między innymi rozmawiać o podpisanym rok temu polsko-brytyjskim porozumieniu w sprawie obronności i bezpieczeństwa, a dokładniej - w jaki sposób pomoże ono przeciwdziałać zagrożeniom dla stabilności Europy, między innymi ze strony Rosji. 

W oświadczeniu dla prasy Theresa May napisała, że Polska jest "jednym z najbliższych przyjaciół aliantów i Wielkiej Brytanii" i zaznaczyła, że oba kraje zawsze szły "ramię w ramię". 

Podczas dzisiejszych rozmów ma być też mowa o mniejszości polskiej w Wielkiej Brytanii w kontekście brexitu. Theresa May powiedziała, że dziś będzie okazja by ponownie powiedzieć Polonii: "możecie u nas zostać i chcemy byście zostali".
Politycy mają omówić wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie tylko w kontekście mniejszości polskiej.

Mateusz Morawiecki zapowiadał, że z Theresą May będzie dyskutował na temat "różnych scenariuszy" brexitu. "Chcemy dbać o całą Unię Europejską. Dla nas stabilność w ramach Unii jest dużą wartością" - dodał premier. 

W Londynie odbędą się dziś również polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Zaplanowano rozmowy ministrów i przedstawicieli resortów spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych czy finansów z obu krajów. 

Mateusz Morawiecki, Theresa May i polskie kolędy

Premierzy Mateusz Morawiecki i Theresa May spotkają się na Downing Street o 10 przed południem. Ma ich tam przywitać chór dziecięcy, który zaśpiewa polskie i angielskie kolędy. Około południa szefowie rządów przejdą do Lancaster House, gdzie wezmą udział w sesji plenarnej z udziałem ministrów. 

Po południu zaplanowano rozmowy szefa polskiego rządu z przedstawicielami świata finansowego oraz Lordem Mayorem Londynu. Przed powrotem do Warszawy Mateusz Morawiecki spotka się jeszcze z Polakami mieszkającymi na wyspach. 

Trzecie takie konsultacje 

To trzecie polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Strona brytyjska zwraca uwagę, że odbywają się w przededniu ważnej rocznicy - czyli stulecia odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Wielką Brytanią. 

Ostatnie tego typu spotkanie rządów obu krajów odbyło się niemalże dokładnie rok temu w Warszawie. Podpisany został wtedy traktat w dziedzinie obronności - zakładał on prowadzenie wspólnych ćwiczeń wojsk Polski i Wielkiej Brytanii, ale też walkę z cyberatakami i polityką dezinformacji Rosji:

- Kreml chce osłabić międzynarodowy system oparty na zasadach, ale to mu się nie uda - mówiła wtedy Theresa May. Mateusz Morawiecki podkreślał z kolei, że w kwestii obronności Wielka Brytania jest "jednym z najważniejszych polskich partnerów". Mówił też o znaczeniu NATO: - Sojusz staje się coraz ważniejszą platformą, również polityczną" - 

Więcej o: