Na Litwie zatrzymano podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji. Wśród nich znany litewski polityk

Grupę osób podejrzanych o szpiegowane na rzecz Rosji zatrzymano na Litwie. Wśród nich znalazł się obywatel Rosji oraz znany na Litwie polityk. Rosyjskie MSZ już odniósł się do tej sprawy.

Ten polityk to Algirdas Paleckis, który jest przewodniczącym Socjalistycznego Frontu Ludowego. Do aresztu trafił jeszcze w październiku.

Litwa. Podejrzani o szpiegostwo dla Rosji zatrzymani

Paleckis był jednym z negocjatorów wstąpienia Litwy do UE. Drugim zatrzymanym jest obywatel Rosji, były przewodniczący prosowieckiej organizacji Jedinstwo, Walerij Iwanow. - Zatrzymanych zostało więcej osób, ale nie chcę mówić o tym ilu czy też jak się nazywają - powiedział prokurator generalny Evaldas Paszilis. Jak zaznaczył, podejrzani o szpiegostwo są w pewnym stopniu powiązani z partiami, które - jak się wyraził - nie są reprezentowane w Sejmie Litwy.

Paszilis powiedział, że ich działalność zagraża bezpieczeństwu narodowemu. Z kolei Darius Jauniszkis, dyrektor departamentu bezpieczeństwa kraju oznajmił, że w celi uzyskania wpływu na procesy polityczne w kraju werbowano ludzi, którzy mogli tworzyć programy partii politycznych oraz wpływać na opinię publiczną wykorzystując do tego środki masowego przekazu.

MSZ Rosji odpowiada: Antyrosyjska akcja

Jeden z zatrzymanych, Walerij Iwanow, został wieczorem zwolniony z aresztu. Jak poinformowała litewska prokuratura generalna, nie ma potrzeby, aby wolność obywatela Rosji była ograniczona, gdyż zastosowano odpowiednie środki ostrożności, aby zapewnić jego udział w procesie.
Do zatrzymania odniosło się też MSZ Rosji, według którego jest to kolejna antyrosyjska akcja władz Litwy.

Więcej o: