"Wstrętny Fidesz". Antyrządowe protesty w stolicy Węgier przeciwko "ustawie niewolniczej"

W Budapeszcie odbyła się czwarta w tym tygodniu demonstracja przeciwko nowelizacji kodeksu pracy. Węgrzy nie zgadzają się na propozycje rządu Viktora Orbana, by dopuszczalna liczba nadgodzin wzrosła z 250 do 400.

W zgromadzeniu pod hasłem "Wesołych Świąt, panie premierze!" w niedzielę w stolicy Węgier wzięło udział kilka tysięcy Węgrów, a także członkowie partii opozycyjnych i związków zawodowych.

Węgrzy protestują przeciwko "ustawie niewolniczej"

Manifestacja przeciwko decyzjom rządu Viktora Orbana rozpoczęła się na placu Bohaterów, skąd kilkutysięczny tłum przeszedł ulicami miasta w stronę parlamentu. Tam, na placu Kossutha, przemówienia wygłosiły opozycyjne posłanki, wiceprzewodniczący jednego ze związków zawodowych i studenci. Protestujący mieli ze sobą flagi Węgier i Unii Europejskiej, a także transparenty z napisami "Mamy dość", "Nie kradnijcie", "Chcemy niezależnych sądów". Tłum skandował "Wstrętny Fidesz".

Następnie protestujący ruszyli Mostem Małgorzaty w stronę dzielnicy Buda położonej po drugiej stronie Dunaju, gdzie znajduje się siedziba telewizji publicznej. Wiceprzewodnicząca opozycyjnej partii Momentum zażądała, aby postulaty demonstrantów zostały odczytane w mediach publicznych. W kilkutysięcznym tłumie byli również sympatycy nacjonalistycznego Jobbiku.

W środę parlament Węgier przyjął nowelizację kodeksu pracy, zgodnie z którą górna granica godzin nadliczbowych wzrośnie z 250 do 400. Posłowie opozycyjni próbowali zablokować głosowanie, m.in. okupując mównicę w sali obrad. 

Demonstracje przeciw tak zwanej "ustawie niewolniczej” rozpoczęły się wkrótce po jej przyjęciu. Podczas demonstracji kilka razy doszło do starć z policją, która użyła gazu łzawiącego. Do tej pory zatrzymano ponad 50 osób, 15 policjantów zostało rannych.
Dzisiaj mniejsze demonstracje odbyły się również innych miastach, między innymi w Debreczynie, Gyor i Segedynie.

Zobacz wideo
Więcej o: