Ukraina. Liczba zachorowań na odrę rośnie. Najwięcej chorych w obwodach graniczących z Polską

Od początku 2018 roku na odrę na Ukrainie zachorowało prawie 47 tys. osób, a w ciągu ostatniego tygodnia ponad 2,6 tys. osób - podaje ukraińskie ministerstwo zdrowia.
Zobacz wideo

47 tys. osób - tylu Ukraińców zachorowało w tym roku na odrę. Ukraińskie ministerstwo zdrowia podało, że najwięcej zachorowań na odrę odnotowano w zachodniej części kraju. Tam też najniższe są wskaźniki dot. szczepień przeciwko odrze.

Ukraina. 47. tys. zachorowań na odrę. Ministerstwo zdrowia wzywa do szczepień

W sąsiadującym z Polską obwodzie lwowskim zachorowało w tym roku ok. 10 tys. osób, w obwodzie iwano-frankiwskim 4,8 tys. osób, z kolei w obwodzie zakarpackim - ponad 4,3 tys. osób. W samej stolicy Ukrainy, czyli w Kijowie, w bieżącym roku zachorowało 2,8 tys. osób. W bieżacym roku w związku z komplikacjami po odrze zmarło na Ukrainie 15 osób, w tym 11 dzieci - informuje TVN24.

Ukraiński rząd apeluje do obywateli Ukrainy, aby korzystać ze szczepień na odrę, które są darmowe dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Z darmowego szczepienia przeciwko odrze mogą skorzystać także wojskowi, uczestnicy operacji na wschodzie kraju, studenci, nauczyciele i pracownicy placówek zdrowotnych. 

Odra w Polsce. Najwięcej zachorowań na Mazowszu

Przypomnijmy, że odra zbiera swoje żniwo także w Polsce. Z danych GIS wynika, że od początku listopada do połowy listopada w Polsce chorobą zaraziło się 87 osób. Najwięcej osób zachorowało na Mazowszu. Przedstawiciele GIS podkreślili jednak, że coraz więcej rodziców zgłasza się ze swoimi dziećmi na szczepienia uzupełniające. 

Więcej o: