Theresa May z wotum zaufania. Posłowie Partii Konserwatywnej zagłosowali za szefową rządu

Theresa May wygrywa wewnątrzpartyjne głosowanie ws. wotum nieufności. Większość posłów Partii Konserwatywnej zagłosowało za pozostawieniem jej na stanowisku szefowej partii. Premier Wielkiej Brytanii poparło 200 posłów stronnictwa. Zmiany lidera chciało 117.

W Wielkiej Brytanii odbyło się wewnątrzpartyjne głosowanie nad wotum nieufności dla premier Theresy May jako liderki Partii Konserwatywnej.

Brytyjska premier do pozostania na czele ugrupowania potrzebowała zwykłej większości - poparcia 159 z 317 posłów. W efekcie za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 200 polityków. Teraz przeciwnicy Theresy May w jej stronnictwie nie mogą ponownie zgłosić takiego wniosku przez rok.

Theresa May od dawna zmaga się z wewnętrznym buntem we własnej partii. Konserwatyści - zarówno z obozu pro- jak i antyunijnego - sprzeciwiają się wynegocjowanej przez premier umowie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To właśnie oni są inicjatorami głosowania.

Premier Wielkiej Brytanii ostrzegała przed głosowaniem, że zmiana na stanowisku szefa Partii Konserwatywnej zagroziłaby przyszłości kraju i negocjacjom w sprawie brexitu.

Brexitowy szczyt w Bruxeli

Najpierw spotkanie wszystkich unijnych przywódców, później 27-mka we własnym gronie, bez premier Theresy May - tak zapowiada się czwartkowy dzień na europejskim szczycie poświęconym brexitowi. Unijni dyplomaci podkreślają: nie ma mowy o renegocjacji porozumienia określającego warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

Z dotychczasowych sygnałów docierających z Londynu wynika, że problematyczny dla części brytyjskich posłów jest zapis w umowie dotyczący mechanizmu awaryjnego, nazywanego bezpiecznikiem, który ma gwarantować, że nie będzie granicy irlandzkiej po brexicie.

W założeniu mechanizm ów ma trwać do czasu wynegocjowania nowej, unijno-brytyjskiej umowy handlowej, a w tym czasie Wielka Brytania ma pozostawać w unii celnej. To nie podoba się brexitowcom, którzy obawiają się, że taka sytuacja będzie utrzymywać się przez zbyt długi czas i będzie wiązać za bardzo Wielką Brytanię z UE i uniemożliwi jej zawieranie umów handlowych z resztą świata.

Zobacz wideo
Więcej o: