Londyńskie taksówki dla bohaterów Holocaustu. Auta zaprezentowane nad Tamizą, przyjadą do Polski

Jakub Panek, Londyn
W Londynie, w brytyjskim parlamencie odbyła się uroczysta prezentacja wyjątkowego projektu. Fundacja "From The Depths", która dba o pamięć o bohaterach Holocaustu przygotowała specjalną wersję londyńskich taksówek. Auta trafią do Warszawy i będą służyć za bezpłatny transport "Cichym Bohaterom" - Polakom, którzy ratowali Żydów.
Zobacz wideo

Prezentacja wyjątkowego projektu fundacji "From The Depths" zbiega się w czasie z dyskusją w brytyjskim parlamencie o brexicie. W tym samym budynku, w którym debatuje się nad przyszłością Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, Jonny Daniels - założyciel fundacji i jego goście mówili o bohaterach Holocaustu. I o tym, jak ważne jest, by dziś - zarówno tu w Londynie, jak w Warszawie i na całym świecie przypominać o tym i edukować. 

Fundacja, która na co dzień zajmuje się dbaniem o pamięć o bohaterach Holocaustu zaprezentowała nowy, wyjątkowy projekt. - My młodzi ludzie musimy się ruszyć i coś zrobić, by ta pamięć nigdy nie przestała istnieć. Pół roku temu moja fundacja wpadła na pomysł, by przygotować bezpłatny transport dla żyjących jeszcze bohaterów. Dziś, dzięki pomocy przyjaciół to realizujemy - mówił Jonny Daniels, przewodniczący "From The Depths". - To nasz sposób, aby im się odwdzięczyć. Ci ludzie byli dla nas niezwykle dobrzy i staramy się im pomóc. Wielu z nich jest teraz w podeszłym wieku i ma problemy z poruszaniem się, więc mamy nadzieję, że to się przyda - dodał Farley Freedman z korporacji taksówkarskiej, która przekazała dwa pojazdy.

Uzasadniając akcję pokazania taksówek, które trafią na ulice Warszawy jako pomoc dla "Cichych Bohaterów" Holocaustu - Daniels zwracał uwagę, że "pamięć o nieżydowskich bohaterach tego czasu, o Polakach, którzy w trudnym czasie potrafili narażając życie ratować Żydów, to dziś nasz obowiązek".

- Musimy pamiętać o historii, o II wojnie światowej, Holokauście, o wszystkich jego ofiarach, ocalonych i tych którzy ich uratowali. To bardzo ważna lekcja dla przyszłości, że ludzi o dobrej woli powinni występować przeciwko złu - podkreślał ambasador Polski w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki. W uroczystości wzięli udział też polscy parlamentarzyści - Ewa Tomaszewska i Piotr Pyzik

W zorganizowaniu konferencji pomogły Polskie Linie Lotnicze LOT, które są partnerem fundacji "From The Depths". - Dla nas - jako narodowego polskiego przewoźnika ważne jest, aby nie tylko się rozwijać i dawać naszym pasażerom z całego świata, Europy, Polski, wygodne połączenia do najważniejszych miast. Jako linia z 90-letnią tradycją mamy też obowiązek być ambasadorem kraju, dbać o pamięć o historii i wspierać inicjatywy tak zacne jak te organizowane przez fundację Danielsa - mówił Adrian Kubicki, dyrektor komunikacji w PLL LOT.

Więcej o: