Kolejny incydent wandalizmu na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Zatrzymano cztery osoby

Na cmentarzu Orląt Lwowskich zatrzymano 4 osoby, które próbowały zniszczyć drewniane płyty zasłaniające posągi lwów. To kolejny tego typu incydent w ostatnim czasie na lwowskiej nekropolii.
Zobacz wideo

Jak poinformowało kierownictwo cmentarza we Lwowie, wczoraj ochrona na kamerach monitoringu zauważyła młodych ludzi, którzy starali się uszkodzić konstrukcje zasłaniające rzeźby lwów. Oderwali oni fragment drewnianej płyty o powierzchni około 35 centymetrów kwadratowych. Osoby te zostały zatrzymane, a na miejsce wezwano policję.

Kolejny incydent wandalizmu na Cmentarzu Orląt Lwowskich

Do podobnych incydentów dochodziło wcześniej już kilkukrotnie. Ostatnio w zeszłym tygodniu, ale wówczas sprawcy nie zostali wykryci. Pod koniec lipca sąd we Lwowie ukarał grzywną obywatela Polski za zniszczenie konstrukcji zasłaniających posągi. Powtarzające się incydenty potępiło polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Zabytkowe lwy kilka lat temu po odrestaurowaniu przywrócono na Cmentarz Orląt. Lwowska Rada Obwodowa domagała się usunięcia rzeźb lwów z Cmentarza Orląt. Zdaniem radnych znalazły się one tam nielegalnie, są elementem polskiej propagandy i mają wydźwięk antyukraiński. Między innymi dlatego w 2016 roku figury zasłonięto drewnianą konstrukcją. W październiku tego roku deputowani podjęli uchwałę w sprawie usunięcia lwów, którą skierowano do ukraińskiego rządu i organów ścigania. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz IPN sprzeciwiły się usunięciu lwów. 

Cmentarz Orląt Lwowskich. Nekropolia z lat 20. ubiegłego wieku

Na Cmentarzu Obrońców Lwowa znajdują się mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918-1920 oraz później zmarłych. Nazywany jest też Cmentarzem Orląt Lwowskich, gdyż wśród pochowanych tam blisko 3 tysięcy żołnierzy, są Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych. Aż 2640 z nich nie przekroczyło 25 roku życia, najmłodszy obrońca w chwili śmierci miał 9 lat. Jeden z nich, 13-letni Antoś Petrykiewicz został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari.

Nekropolia została wzniesiona w latach 20. ubiegłego wieku, jako część Cmentarza Łyczakowskiego. Po zmianie granic po II wojny światowej, Lwów znalazł się na terenie Ukrainy, a cmentarz był dewastowany. W latach 70. sowieckie władze za pomocą czołgów i buldożerów dokończyły zniszczenia, przeprowadzając ulicę przez część nekropolii. Po 1989 roku, w wyniku wieloletnich prac polsko-ukraińskiej komisji i mediacji z lokalnymi władzami, cmentarz został odbudowany i otwarty w 2005 roku.

Więcej o: