Na stronach Rady Europy pojawił się alert ws. działań prezesa NBP wobec "Gazety Wyborczej"

Na specjalnej platformie pod auspicjami Rady Europy, odpowiedzialnej za ochronę dziennikarzy, pojawił się wpis dotyczący Polski. "Próba uciszenia polskiego dziennika 'Gazeta Wyborcza'". Chodzi o ostatnie działania szefa NBP Adama Glapińskiego.
Zobacz wideo

Na stronach Rady Europy funkcjonuje platforma, na której zgłaszane są nadużycia wobec dziennikarzy. Pozwala ona na opisanie danego przypadku, a także na wskazanie, co jest źródłem zagrożenia dla niezależności mediów.

Na stronach Rady Europy pojawił się alert ws. działań prezesa NBP wobec mediów

Platforma Rady Europy ma też pole, pozwalające na odpowiedź instytucji czy osoby wskazanych jako "zagrożenia". W piątek pojawił się tam wpis "Próba uciszenia polskiego dziennika 'Gazeta Wyborcza'".

Napisano w nim, że prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podjął kroki, by zakazać dziennikarzom "GW", którzy nagłośnili aferę KNF, łączenia go z nią i usunięcia artykułów, w których takie sugestie się pojawiają.

Alert zamieszczony na platformie Rady Europy został sklasyfikowany jako poziom 2. (są dwa, wyższy jest tylko jeden - pierwszy). Na razie nie ma odpowiedzi ze strony polskich władz na to zawiadomienie.

5 grudnia na platformie pojawił się np. ponowny alert o zatrzymaniu dziennikarzy śledczych w Bułgarii. Tego dnia bowiem Rada Europy otrzymała odpowiedź od Bułgarów, a sprawa sięga 17 września tego roku.

Przypomnijmy, że na niedawną konferencję Rady Polityki Pieniężnej w Narodowym Banku Polskim dziennikarze "Gazety Wyborczej" nie zostali wpuszczeni.

Więcej o: