Konflikt na Morzu Azowskim. Rosjanie częściowo odblokowali ukraińskie porty

Rosjanie częściowo odblokowali ukraińskie porty na Morzu Azowskim. Wcześniej Rosja uniemożliwiała przepływanie okrętom Ukrainy przez Cieśninę Kerczeńską.
Zobacz wideo

Jak poinformował ukraiński minister infrastruktury Wołodymyr Omelan, Rosjanie częściowo odblokowali ukraińskie porty w Berdiansku i Mariupolu. Według jego słów - 17 statków handlowych czeka na wejście na akwen Morza Azowskiego, jeden zaś oczekuje na wpłynięcie na wody Morza Czarnego. Ponadto kolejne dziewięć jednostek oczekuje w ukraińskich portach.

Omelan stwierdził też, w cytowanym przez ministerstwo komunikacie, że oczekuje, że porty zostaną całkowicie odblokowane w najbliższych dniach.

Ukraina mówi o częściowym odblokowaniu, bo Rosja wciąż zatrzymuje statki do kontroli.

Rosjanie całkowicie blokowali ruch statków przez Cieśninę Kerczeńską po tym, jak 25 listopada ostrzelali i przejęli trzy ukraińskie okręty marynarki wojennej, a ich załogi wzięli do niewoli. Kijów ocenia działania Moskwy jako nielegalne, ponieważ Morze Azowskie należy zarówno do Rosji, jak i Ukrainy.

Ukraina nie wpuszcza obywateli Rosji

Po wydarzeniach w Cieśninie Kerczeńskiej Ukraina wprowadziła stan wojenny w 10 obwodach, które graniczą z Rosją i nielegalnie anektowanym Krymem, a także są położone u wybrzeży mórz: Azowskiego i Czarnego.

Jak poinformował rzecznik straży granicznej Ołeh Słobodian - od ponad tygodnia, czyli od początku stanu wojennego - na Ukrainę nie wpuszczono 680 obywateli Rosji. Dotyczy to zarówno lądowych przejść granicznych, jak i lotnisk.

Służby graniczne informują, że przyczyną niewpuszczenia obywateli Rosji mogą być braki w dokumentach, ale też często brak przekonującego celu podróży. Ukraińskie władze zapowiadały też, że nad Dniepr nie będą wpuszczani Rosjanie - mężczyźni od 16 do 60 roku życia, ale od tego zakazu, jak poinformowali ukraińscy pogranicznicy, przewidziano szereg wyjątków - m.in. zdarzenia losowe, czy rodzinne.

Więcej o: