Lech Wałęsa poprosił o pomoc, Andrzej Duda się zgodził. Polecą razem na pogrzeb Busha seniora

Były i obecny prezydent polecą razem do USA na pogrzeb George'a H.W. Busha. Lech Wałęsa poprosił o pomoc w dotarciu do Waszyngtonu, a Andrzej Duda przychylił się do prośby.

"Wydarzenia" Polsat News dowiedziały się, że na uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta USA George'a H.W. Busha dostał zaproszenie Lech Wałęsa. Wcześniej Kancelaria Prezydenta przekazała, że Andrzej Duda poleci do Stanów Zjednoczonych, by pożegnać Busha.

Wałęsa, poprzez swoje biuro, poprosił Kancelarię Prezydenta o pomoc w zorganizowaniu podróży do USA. Jak przekazał Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta, prośba została zaakceptowana. Szczegóły lotu zostały już uzgodnione. Oznacza to, że Wałęsa poleci z Dudą we wtorek do USA.

Pogrzeb George'a H.W. Busha

Uroczystości pogrzebowe George'a H.W. Busha będą trwać kilka dni. W poniedziałek 3 grudnia wystawiono trumnę z jego ciałem na widok publiczny w rotundzie pod kopułą Kapitolu.

Przez cały wtorek nestora amerykańskiej polityki żegnać będą zwykli obywatele. Przywódcy Kongresu, którzy podjęli decyzję o wystawieniu w rotundzie trumny z ciałem prezydenta Busha przypuszczają, że żegnać go będą tłumy Amerykanów. W Waszyngtonie wprowadzono nadzwyczajnie środki środki bezpieczeństwa.

Prezydent Donald Trump ogłosił, że środa będzie dniem żałoby narodowej, wtedy też w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie odbędą się oficjalne, państwowe uroczystości pogrzebowe.

George Bush senior, 41. prezydent Stanów Zjednoczonych, najwyższy urząd w państwie pełnił w latach 1989-1993. Wcześniej, przez osiem lat był wiceprezydentem, za czasów Ronalda Reagana. Sześciokrotnie gościł w Polsce, w tym dwa razy podczas kadencji prezydenckiej, w 1989 i 1992 roku. Zmarł 1 grudnia tego roku.

Więcej o: