Rzecznik Kremla: "Donald Trump spotka się Władimirem Putinem". Prezydent USA znów zaprzeczył

Rzecznik Kremla w piątek po południu stwierdził, że Donald Trump spotka się z Władimirem Putinem podczas szczytu G20 w Argentynie, mimo że oficjalne spotkanie zostało odwołane. Kilka godzin później amerykański prezydent ponownie zapewnił, że do spotkania nie dojdzie.

Prezydent Rosji Władimir Putin spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem przy okazji szczytu G20 - powiedział agencji RIA rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow, na którą powołuje się telewizja CNBC.

Rzecznik Kremla: Donald Trump spotka się Władimirem Putinem

Przypomnijmy, że w czwartek Donald Trump za pośrednictwem Twittera poinformował o odwołaniu spotkania z Władimirem Putinem.

W związku z faktem, że okręty i marynarze nie zostali odesłani Ukrainie przez Rosję, zadecydowałem, że najlepiej dla wszystkich zainteresowanych stron będzie, gdy odwołam wcześniej zaplanowane spotkanie w Argentynie z Prezydentem Władimirem Putinem. Czekam na kolejny znaczący szczyt, jak tylko sytuacja zostanie rozwiązana

- brzmiał wpis amerykańskiego prezydenta.

Kilka godzin po doniesieniach rzecznika Kremla Donald Trump, już z Buenos Aires, ponownie zapewnił, że do spotkania nie dojdzie.

Spotkanie Władimira Putina z Donaldem Trumpem planowane było od wielu miesięcy. Początkowo prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych zamierzali usiąść do stołu rozmów 11 listopada w Paryżu. Sprzeciwił się temu prezydent Francji Emmanuel Macron, według którego organizowanie dwustronnych szczytów w trakcie uroczystości upamiętniających zakończenie I wojny światowej byłoby niestosowne. Drugi termin spotkania Putina z Trumpem wyznaczono właśnie na sobotę 1 grudnia.

W zeszłą niedzielę Rosja u wybrzeży Krymu w Cieśninie Kerczeńskiej ostrzelała i przejęła trzy ukraińskie okręty wojenne, dwa kutry opancerzone i holownik, a także pojmała 24 ukraińskich marynarzy. Ukraina uznaje to za akt agresji i domaga się uwolnienia swoich żołnierzy. Rosja zaś utrzymuje, że wtargnęli oni na ich terytorium.

Działania Rosji potępiła Unia Europejska, NATO oraz międzynarodowe organizacje.

Szczyt G20 w Argentynie

Szczyt G20 w stolicy Argentyny Buenos Aires rozpoczął się w piątek o godzinie 16 czasu polskiego. W internecie pojawiło się już oficjalne zdjęcie wprawie wszystkich przywódców, którzy biorą udział w szczycie. Na fotografii zabrakło tylko Angeli Merkel, która z powodu czwartkowych problemów z samolotem dotrze na szczyt spóźniona. Szczyt G20 potrwa do soboty 1 grudnia.

Więcej o: