Kraje UE reagują ws. Morza Azowskiego. Domagają się zwrotu okrętów i uwolnienia marynarzy

Komisja Europejska potępiła agresję Rosji wobec Ukrainy, z kolei kraje UE wzywają Moskwę do zwrotu okrętów i uwolnienia ukraińskich marynarzy.

Unijne kraje wezwały Rosję do natychmiastowego zwrotu ukraińskich okrętów oraz bezwarunkowego uwolnienia załóg, potępiły łamanie międzynarodowego prawa i zadeklarowały wsparcie dla Ukrainy. Oświadczenie w imieniu 28 państw opublikowała szefowa unijnej dyplomacji.

Federica Mogherini napisała, że Unia Europejska oczekuje od Rosji zapewnienia swobodnego przepływu przez Cieśninę Kerczeńską do Morza Azowskiego, jak również w odwrotnym kierunku zgodnie z prawem międzynarodowym.

W oświadczeniu czytamy też, że nielegalna aneksja Krymu przez Rosję w 2014 jest zagrożeniem dla międzynarodowego bezpieczeństwa. Unia potwierdziła, że potępia łamanie prawa i że budowa mostu Kerczeńskiego to kolejna naruszenie suwerenności Ukrainy i integralności terytorialnej.

Wiceszef KE: To wydarzenia niedopuszczalne

Wcześniej Komisja Europejska wezwała Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów i uwolnienia załogi. Potępiła agresję wobec Ukrainy.

Konflikt na Morzu Azowskim był jednym z tematów dzisiejszego posiedzenia unijnych komisarzy.

- Te wydarzenia są niedopuszczalne. Oczekujemy, że Rosja zwróci okręty i uwolni załogi, zapewniając konieczne wsparcie medyczne tym marynarzom, którzy go potrzebują - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis.

Przypomniał, że zgodnie z prawem międzynarodowym Rosja ma obowiązek zapewnienia niezakłóconej przeprawy przez Cieśninę Kerczeńską wszystkim statkom. Podkreślił, że Unia nie uznała i nie uzna nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję i potępia agresję wobec Ukrainy.

Więcej o: