Rosja zbroi Krym. Na półwysep przewożone są nabrzeżne wyrzutnie rakietowe "Bał"

Rosja przewozi na Krym rakietowe zestawy przeciwokrętowe "Bał" - poinformowała rządowa "Rossijskaja Gazieta".

Według rządowego dziennika „Rossijskaja Gazieta” do Kerczu na anektowanym półwyspie krymskim przewożone są rakietowe kompleksy przeciwokrętowe "Bał". Nagranie wideo, na którym widać przejazd mobilnych przeciwokrętowych systemów rakietowych obiegło Internet.

 

Konflikt na Morzu Azowskim. Rosja zwozi broń na Krym

Rządowa „Rossijskaja Gazieta” poinformowała, że władze oprócz działań dyplomatycznych podjęły również bojowe środki ostrożności. Eksperci wojskowi przypominają, że kompleksy rakietowe „Bał” są wykorzystywane do obrony portów, baz wojskowych i przybrzeżnych wód terytorialnych. Pociski, w które są wyposażone mają zasięg do 260 kilometrów. Dodatkowo rosyjskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało przerzucenie na anektowany Krym systemów obrony powietrznej S-400. Wcześniej rosyjskie media informowały o przerzucaniu kompleksów S-400, S-300 i „Iskander” na terytorium graniczącego z Polską obwodu kaliningradzkiego. 

Przypomnijmy, że konflikt między Ukrainą i Rosją zaognił się w niedziele, kiedy na Morzu Azowskim rosyjska służba graniczna staranowała, ostrzelała i zajęła trzy ukraińskie okręty. Moskwa oskarżyła Ukrainę o prowokację, ale eksperci specjalizujący się w prawie morskim twierdzą, że to Rosja złamała międzynarodowe porozumienia. Ze względu na napiętą atmosferę pomiędzy dwoma krajami, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wprowadził stan wojenny, z kolei Rosja postawiła zarzuty ukraińskim marynarzom, spośród których dwunastu trafiło do więzienia.

Więcej o: