Ważny urzędnik francuskiego Senatu aresztowany. Miał być szpiegiem Korei Północnej

Benoit Quennedey, jeden z wysokich urzędników francuskiego Senatu, został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Korei Północnej.

Benoît Quennedey został aresztowany przez DGSI (Direction Générale de la Sécurité Intérieure, pol. Dyrekcja Generalna Bezpieczeństwa Wewnętrznego) w niedzielę wieczorem. Francuski kontrwywiad podejrzewa go o "gromadzenie i przekazywanie informacji obcemu mocarstwu".

Francuski urzędnik aresztowany pod zarzutem szpiegostwa

Podejrzewa się, że wysoki urzędnik Senatu we Francji był szpiegiem Korei Północnej i przekazywał jej poufne informacje. Śledztwo w tej sprawie było prowadzone przez francuską prokuraturę od marca br. - poinformowała Agence France Presse. Dziennik "Le Parisien" informuje z kolei, że po aresztowaniu Quennedey'a został przeszukany jego dom w Paryżu, jak i mieszkanie jego rodziców w Dijon na wschodzie kraju.

Benoît Quennedey pełnił funkcję kierownika senackiej dyrekcji ds. architektury, dziedzictwa i ogrodów. Był odpowiedzialny za kwestie administracyjne oraz finansowe. Quennedey interesuje się Koreą Północną - wydał książkę na jej temat, pełnił funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Przyjaźni Francusko-Koreańskiej i wielokrotnie podróżował na Półwysep Koreański.