Parlament poparł dekret Poroszenki. Za dwa dni Ukraina wprowadzi stan wojenny

Rada Najwyższa Ukrainy poparła dekret prezydenta Petra Poroszenki ws. wprowadzenia stanu wojennego. Finalny dekret zawierał jednak złagodzone zapisy - stan wojenny obejmie tylko graniczne obwody.

Konflikt Ukrainy z Rosją wszedł właśnie w nową fazę. Po spotkaniu na najwyższych szczeblach w NATO, Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej, ostateczny głos w sprawie mieli deputowani do Rady Najwyższej.

Sama sesja ukraińskiego parlamentu rozpoczęła się ze sporym opóźnieniem. Miała zacząć się o godz. 15. czasu polskiego, a w rzeczywistości debata zaczęła się po godz. 18.50. Wszystko przez deputowanych, którzy najpierw okupowali mównicę parlamentu, później natomiast zaznajamiano się zapewne z treścią dekretu.

Stan wojenny w 10 obwodach Ukrainy

Dokument też przeszedł modyfikacje. Ogłoszony przez Petra Poroszenkę po godz. 14 czasu polskiego dekret "stracił na sile".

Ostatecznie po godz. 20. ukraiński parlament zatwierdził decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego. Dekret poparło 276 deputowanych, 30 było przeciw. Zdecydowano że:

  • będzie trwać 30 dni od 28 listopada;
  • obejmie 10 obwodów Ukrainy (spośród 24 istniejących);
  • dotyczy tylko tych obwodów, które graniczą z Krymem, Rosją lub Naddniestrzem (nieuznawanym przez społeczność międzynarodową).

Obwody, w których zostanie wprowadzony, to: winnicki, odeski, mikołajowski, chersoński, zaporoski, doniecki, ługański, charkowski, sumski i czernihowski.

Wraz z wprowadzeniem stanu wojennego, w wybranych obwodach, obywatele mogą być wzywani do wykonywania prac publicznych, państwo może zgłosić się też po ich prywatne mienie, możliwe jest też np. wprowadzenie godziny policyjnej.

Więcej o konflikcie ukraińsko-rosyjskim:

---

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Paweł Zalewski będzie we wtorek 27 listopada gościem Poranka Gazeta.pl. Zalewski był posłem na Sejm I,V,VI oraz do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. W Gabinecie Cieni PO odpowiedzialny za sprawy zagraniczne.

Więcej o: