Poroszenko zmienia zdanie. Stan wojenny na Ukrainie ma potrwać miesiąc. Chodzi o wybory

Stan wojenny będzie wprowadzony na Ukrainie od 28 listopada br. - poinformował prezydent Petro Poroszenko. Ma obowiązywać przez miesiąc, a nie jak wcześniej informowano przez 2 miesiące. Ma to umożliwić przeprowadzenie wyborów prezydenckich 31 marca 2019 r.

Petro Poroszenko w orędziu do narodu podkreślił, że wprowadzenie stanu wojennego jest spowodowane zuchwałą i otwartą agresją Rosjan na ukraińskie siły zbrojne. Stan wojenny ma się rozpocząć 28 listopada o g.  9.00 rano, aby - jak podkreślił prezydent Ukrainy - wykorzystać maksimum możliwości dla podwyższenia gotowości do odbicia ataku ze strony kraju agresora - Rosji.

Przypomnijmy, że aby dekret Poroszenki wszedł w życie, zgodę na to musi wyrazić jeszcze ukraińska Rada Najwyższa, która zebrała się na specjalnym posiedzeniu

Poroszenko dodał, że wprowadzenie stanu wojennego nie ograniczy praw i wolności obywateli ani nie wprowadzi cenzury. Nie będzie też pełnej, ale też częściowej mobilizacji. Dodatkowo, jak zaznaczył ukraiński prezydent, stan wojenny będzie wprowadzony na 30, a nie jak wcześniej planowano - na 60 dni.

Stanie się tak, jak zaznaczył, aby żaden dzień stanu wojennego nie przekładał się na początek kampanii wyborczej i aby nikt, kto swoje interesy polityczne przedkłada nad dobro narodu, nie mógł prowadzić politycznych insynuacji.

Wcześniej część ukraińskiej opozycji sugerowała, że prezydent może wykorzystać stan wojenny do zmiany kalendarza wyborczego.

Zatoka KerczeńskaZatoka Kerczeńska wyk. Marta Kondrusik

Konflikt na Morzu Azowskim

W Cieśninie Kerczeńskiej, oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego, rosyjskie siły specjalne w niedzielę ostrzelały, a następnie przejęły trzy ukraińskie okręty - dwa opancerzone kutry i holownik. Rannych zostało trzech ukraińskich marynarzy. Władze ukraińskie nazwały te wydarzenia "aktem agresji Rosji". Rosjanie twierdzą, że ukraińskie okręty wtargnęły na obce wody terytorialne, łamiąc przy tym konwencje ONZ.

---

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Paweł Zalewski będzie we wtorek 27 listopada gościem Poranka Gazeta.pl. Zalewski był posłem na Sejm I,V,VI oraz do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. W Gabinecie Cieni PO odpowiedzialny za sprawy zagraniczne.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Poroszenko zmienia zdanie. Stan wojenny na Ukrainie ma potrwać miesiąc. Chodzi o wybory
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl