Zagraniczne media o problemach operatora TVN. "Rosnące obawy o stan wolności mediów"

Sprawa operatora TVN, który początkowo miał usłyszeć prokuratorskie zarzuty i którego przesłuchanie zostało odwołane, trafiła do zagranicznych mediów. Agencja Associated Press pisze o działaniach, jakie Prawo i Sprawiedliwość podejmuje wobec polskich mediów.

Prokuratura Krajowa odwołała w niedzielę zaplanowane na przyszły tydzień przesłuchanie operatora TVN. Śledczy uznali, że stawianie mężczyźnie zarzutów byłoby "przedwczesne". Operator w piątek otrzymał od funkcjonariuszy ABW wezwanie na przesłuchanie.

Kilka dni temu do mediów trafiły zdjęcia, na których widać "hajlującego" operatora TVN. Fotografie wykonano podczas spotkania ku czci Adolfa Hitlera w kwietniu 2017 roku. Operator był w ekipie, która realizowała reportaż o polskich neonazistach. Stacja TVN tłumaczyła, że był to materiał wcieleniowy, a autorzy reportażu postępowali zgodnie ze standardami dziennikarstwa śledczego.

Wyemitowany w styczniu reportaż "Polscy neonaziści" przedstawiał działalność stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Po emisji Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił Prokuratorowi Regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa.

AP: Obawy o wolność mediów w Polsce

Działania służb podejmowane wobec operatora TVN są opisywane także przez zagraniczne media.  Jak informuje w swojej najnowszej depeszy agencja Associated Press, sytuacja ma miejsce przy jednoczesnych "rosnących obawach o stan wolności mediów w Polsce".

Populistyczna partia rządząca zmieniła finansowane z podatków media publiczne w narzędzie propagandy i szuka sposoby na ograniczenie kapitału zagranicznego w koncernach medialnych. TVN był krytyczny wobec rządu i wydaje się być najbardziej narażony

- czytamy w depeszy AP. Depeszę opublikował na swojej stronie m.in. prestiżowy amerykański dziennik "The Washington Post" czy "New York Times".

Agencja przypomniała również międzynarodową falę krytyki, która spadła na polskie władze w związku z głośną ustawą o IPN, jak również reformą sądownictwa.

Z kolei agencja Reuters podaje na swoich stronach, że Prawo i Sprawiedliwość było oskarżane przez Brukselę o "próbę nałożenia kagańca na wolne media".

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Zagraniczne media o problemach operatora TVN. "Rosnące obawy o stan wolności mediów"
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl