Angela Merkel: Państwa narodowe powinny być gotowe przekazać swoją suwerenność

Angela Merkel stwierdziła, że Unia Europejska powinna mieć więcej uprawnień, a "państwa narodowe powinny być gotowe przekazać suwerenność". Zaznaczyła jednak, że powinno to przebiegać w ramach odpowiednich procedur.

Słowa Angeli Merkel padły w środę podczas konferencji na temat "globalizacji parlamentarnej i suwerenności narodowej", zorganizowanej przez Fundację Konrada Adenauera.

Decydować powinny narodowe parlamenty 

- Dziś państwa narodowe muszą, czy raczej powinny, być gotowe oddać swoją suwerenność - powiedziała Merkel. - Oczywiście powinno się to odbywać w ramach ustalonej procedury - powiedziała, dodając, że to parlamenty państw członkowskich podejmują decyzję o stosownych traktatach. - Parlament stanowi serce demokracji - mówiła kanclerz.Jak podaje "Die Welt" zdaniem Merkel Unia Europejska w przyszłości powinna otrzymywać więcej uprawnień. Stwierdziła też, że Niemcy już oddały część swojej suwerenności. 

Merkel w swoim przemówieniu mówiła też o patriotyzmie, który przeciwstawiała nacjonalizmowi i narodowym egoizmom. - Patriotyzm jest wtedy, gdy inni są uwzględnieni w niemieckim interesie - mówiła. W wystąpieniu broniła też paktu migracyjnego ONZ.

Jak zauważa "Die Welt" w podobnym tonie wypowiadał się prezydent Francji Emmanuel Macron, który przemawiał w niedzielę w Bundestagu. Macron przekonywał, że "państwa powinny wspólnie decydować o swojej polityce zagranicznej, imigracyjnej i rozwojowej".

Więcej o: