Wielka Brytania. Armia przygotowuje się na wypadek zamieszek w wyniku brexitu

Co się stanie, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej bez umowy regulującej jej opuszczenie? Brytyjska armia przygotowuje się na wypadek bezumownego brexitu i ewentualnych niepokojów społecznych.

Wciąż nie wiadomo , w jaki sposób zostanie przeprowadzony brexit. W ub. tygodniu informowaliśmy o tym, że powstała wstępna wersja umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, jednak prace nad ostateczną wersją dokumentu wciąż trwają.

Brytyjska armia opracowuje plan na wypadek bezumownego brexitu

Czy liczący 585 strony dokument zostanie przyjęty przez brytyjski parlament, tego nie wiadomo. Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu premier Wielkiej Brytanii Theresa May uzyskała zgodę od rządu na "swoją" wersję brexitu, ale następnego dnia dwóch ministrów zrezygnowało ze swoich stanowisk w proteście wobec treści tego dokumentu.

Negocjacje między UE, a Londynem się przeciągają, dlatego wiele osób uważa, że Wielka Brytania wystąpi z UE bez umowy. Dotyczy to też brytyjskiej armii, która przygotowuje się na tzw. "no deal brexit", który może wywołać zamieszki na ulicach miast.

Wielka Brytania opuści Unię bez umowy? Armia przygotowuje się na zamieszki

Jak informuje "The Times", który ujawnił informacje o wojskowym planie, za jego organizację odpowiada grupa około 20 oficerów, którzy normalnie nadzorują współpracę armii z policją po atakach terrorystycznych. Ze względu na rosnące ryzyko zamieszkami, które może wywołać trwający w Londynie kryzys polityczny, żołnierze przygotowują się do tego, żeby w razie potrzeby stłumić społeczne niepokoje.

Jak informuje portal onet.pl, wojsko ma przygotować propozycje dotyczące ochrony porządku publicznego i wrażliwego łańcucha dostaw takich produktów jak leki. Możliwe, że żołnierze będą pomagać w kierowaniu ruchem i rozładowywaniu kolejek w hrabstwie Kent w związku z ograniczoną przepustowością przepraw przez kanał La Manche.

Europejscy przywódcy mają zająć się wstępną wersją umowy na nadzwyczajnym szczycie, który prawdopodobnie odbędzie się 25 listopada. Zgodnie z przewidywaniami, Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

Więcej o: