Paul McCartney napisał list do Pawła Kukiza. Chodzi o polskiego pisarza żydowskiego pochodzenia

"Jest pan nie tylko miłośnikiem zwierząt, ale również liderem, który rozumie, że sztuka może pomóc kształtować oświecone społeczeństwo" - napisał Paul McCartney w liście do Pawła Kukiza. Muzyk prosząc go o ustanowienie 21 listopada dniem Isaaca Bashevisa Singera, żydowskiego pisarza polskiego pochodzenia.

Paweł Kukiz niezwykłym listem podzielił się na Facebooku. Brytyjski muzyk pogratulował w nim Polsce 100-lecia odzyskania niepodległości. Jak napisał, przygotowując się do koncertu w naszym kraju, przypomniał sobie o Isaacu Bashevisie Singerze, żydowskim pisarzu polskiego pochodzenia, laureacie Nagrody Nobla i zdeklarowanym wegetarianinie, który jak Paul McCartney "wykorzystywał działalność artystyczną w walce o prawa zwierząt".

"Aby jego ideę miłosierdzia przekazać nowym pokoleniom Polaków, czy pomoże mi Pan ustanowić oficjalnie dzień jego urodzin, 21 listopada, dniem Isaaca Bashevisa Singera?" - zapytał w liście Paul McCartney. - "Wiem od przyjaciół ze stowarzyszenia PETA, że jest pan nie tylko miłośnikiem zwierząt, ale również liderem, który rozumie, że sztuka może pomóc kształtować oświecone społeczeństwo" - dodał.

"Nigdy, w najbardziej nawet śmiałej wyobraźni nie pomyślałbym, że w moim życiu nastąpi taki moment, iż będę adresatem listu od Paula McCartney’a, który…ma do mnie prośbę! I że na moje ręce złoży nam wszystkim życzenia z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości!!!" - napisał na Facebooku zaskoczony Paweł Kukiz, przyznając, że ma w domu kolekcję dzieł Singera, którego uważają z żoną za "genialnego pisarza i wspaniałego Człowieka [pis. oryg.]. - "Oczywiście zrobię wszystko, by prośbę Paula McCartney’a spełnić" - zapewnił Paweł Kukiz.

Isaas Bashevis Singer urodził się 21 listopada 1902 w Leoncinie pod Warszawą w rodzinie żydowskiej. W 1935 roku pisarz wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Jego najważniejsze dzieła to m.in. "Szatan w Goraju", "Sztukmistrz z Lublina", "Niewolnik" czy "Szosza". W 1978 roku Singer otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. 

W 2017 roku wyróżniła go pośmiertnie za "odważną twórczość w obronie zwierząt".

Wiedzieliście, że te światowe gwiazdy też wystąpiły w konkursie Eurowizji?

Więcej o: