"Fort Trump" już wkrótce w Polsce? Jest list ambasadorów o współpracy Polski z USA

Pentagon i Kongres rozważają zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce - piszą we wspólnym liście ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher i ambasador Polski w Waszyngtonie Piotr Wilczek. Jak ocenia "Rzeczpospolita", to zapowiedź rozmieszczenia w Polsce wojsk amerykańskich na stałe.

Mosbacher i Wilczek poinformowali o możliwych planach na zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich w Polsce we wspólnym liście opublikowanym we wtorek w "Rzeczpospolitej". 

Relacje Polska-USA. "Więzi silniejsze niż kiedykolwiek"

Mosbacher i Wilczek podkreślają, że w przyszłym roku Polska i Stany Zjednoczone będą obchodzić setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Powołują się też na Deklarację o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym, podpisaną 18 września tego roku przez Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa.

Ambasadorowie stwierdzają, że "więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi są silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej". Podkreślają też, że zwiększanie bezpieczeństwa Polski jest równoznaczne ze zwiększaniem bezpieczeństwa Europy, a w Polsce już wkrótce może stacjonować więcej wojsk niż dotychczas. 

Kongres USA i Pentagon rozważają zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, a Polska jest gotowa zapewnić znaczące środki, by wesprzeć te wysiłki. Wierzymy, że działania te przyczynią się do wzmocnienia zdolności odstraszania w regionie

- zapewniają Mosbacher i Wilczek.

"Rz": amerykańskie bazy w Polsce przesądzone 

Jak ocenia "Rzeczpospolita", wspólny list i deklaracje ambasadorów to "znaczący krok" w kierunku rozmieszczenia na stałe amerykańskich wojsk w Polsce.

Z nieoficjalnych informacji "Rz" wynika też, że większe zaangażowanie amerykańskich sił zbrojnych w Polsce od przyszłego roku jest już przesądzone, a obecnie trwają negocjacje między krajami. Nie wiadomo jeszcze, czy będą to bazy stałe (jak w Niemczech), czy raczej składy amerykańskiej broni (jak w Norwegii).

Andrzej Duda o "Fort Trump"

Przypomnijmy, że o utworzeniu stałej bazy wojsk Stanów Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda rozmawiał podczas wrześniowego spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Polski prezydent powiedział wówczas, że baza mogłaby nazywać się "Fort Trump" i zadeklarował, że jesteśmy gotowi wyłożyć na jej budowę 2 miliardy dolarów.

Więcej o: