Wybory USA. Demokraci zdobywają Izbę Reprezentantów. Trump ma nowe problemy, ale odtrąbił już sukces

Wybory USA. Demokraci odbili Izbę Reprezentantów z rąk Republikanów. To oznacza spore problemy dla Donalda Trumpa, jednak ten już odtrąbił sukces.

Amerykańscy Demokraci wygrali wybory do Izby Reprezentantów, ale Senat pozostaje w rękach Republikanów. Choć głosy w amerykańskich wyborach parlamentarnych są nadal liczone, już wiadomo, że Demokraci odebrali Republikanom co najmniej 23 miejsca w Izbie Reprezentantów.

Oznacza to, że będą mieć większość od kilku do kilkunastu mandatów. O porażce Republikanów zdecydowało odwrócenie się od nich mieszkańców przedmieść, którzy dwa lata temu przesądzili o zwycięstwie prezydenta Donalda Trumpa, oraz wyborców niezależnych.

Wybory USA - Donald Trump komentuje wyniki

Zwycięstwo Demokratów wyborach do Izby Reprezentantów może mieć duży wpływ na dynamikę wydarzeń politycznych w USA. By przeforsować swoje programy prezydent Trump będzie musiał poszukiwać kompromisu z opozycją. Demokraci zyskają też większą kontrolę na budżetem i będą mogli powoływać komisje śledcze.

Prezydent USA już na Twitterze ogłosił - mimo tego wyniku - że jest to "ogromny sukces".

"Niebieska fala" przetoczyła się przez USA

Zgodnie z przewidywaniami Republikanie nie tylko utrzymali większość w Senacie, ale prawdopodobnie powiększą swoją przewagę co najmniej o dwa mandaty.

Nawiązując do sztandarowego koloru Demokratów, eksperci mówią, że przez Amerykę przetoczyła się "niebieska fala", ale nie była tak wysoka, jak niektórzy przewidywali.

Demokraci odebrali Republikanom ponad 30 miejsc w Izbie Reprezentantów, ale w kilku ważnych pojedynkach o miejsca w Senacie ponieśli porażki - między innymi na Florydzie, Teksasie i Missouri.

Prezydent USA zadzwonił do przywódczyni Demokratów Nancy Pelosi z gratulacjami z powodu wygranej w wyborach do Izby Reprezentantów. Sama Nancy Pelosi ogłosiła, że w Ameryce zaczyna się nowa era.

- Chodzi o coś więcej niż o Republikanów czy Demokratów. Dziś przywracamy konstytucyjny system kontroli i równowago wobec rządu Donalda Trumpa - mówiła do swoich zwolenników.

Więcej o: