Watykan. Na placu św. Piotra stanie choinka, symbol zniszczeń we Friuli-Wenecji Julijskiej

Na pl. Świętego Piotra w Watykanie może stanąć świerk z regionu Friuli-Wenecja Julijska w północnych Włoszech. Wichury i burze spowodowały tam ogromne zniszczenia. Świąteczna choinka w Watykanie miałaby być ich symbolem.

Region Friuli-Wenecja Julijska, gdzie niedawno doszło do ogromnych zniszczeń w lasach, wywołanych przez wichury i burze, chce podarować papieżowi Franciszkowi choinkę - symbol szkód. Jak donosi za PAP Interia, drzewo miałoby stanąć na placu Świętego Piotra w Watykanie.

Zwyczaj ustawiania choinki przed bazyliką św. Piotra w 1982 r. wprowadził Jan Paweł II. Co roku drzewo przywożone jest z innego europejskiego kraju lub regionu Włoch. W 2017 r. do Watykanu trafił świerk z nadleśnictwa Gołdap.

Wyrwana z ziemi choinka stanie na pl. Św. Piotra? "Chcemy przekształcić katastrofę w szansę"

- Chcemy podarować papieżowi nie tradycyjne świąteczne drzewko, ale jedno z tych wyrwanych z ziemi w czasie fali niepogody, jaka przeszła nad naszym regionem - powiedział Andrea Maroe, prezes tamtejszej fundacji opiekującej się zasobami leśnymi i doradca ministerstwa rolnictwa.

Świerk miałby być "symbolem zniszczenia", jakiego doświadczył region i kraj. Cytowany przez dziennik "Il Messaggero" ekspert podkreślił: Chcemy przekształcić katastrofę w szansę.

Burze i wichury we Włoszech. Zginęło 12 osób. Pani Izabela pokazała nam, jak wyglądają okolice Genui po nawałnicy

Więcej o: