Angela Merkel usuwa się w cień. Nie będzie ubiegać się o urząd kanclerza i szefowej partii

Angela Merkel potwierdziła, że zrezygnuje z ubiegania się o fotel szefowej w CDU i nie będzie starać się też o żadne polityczne funkcje po 2021 roku.

Angela Merkel pełniła funkcję szefowej CDU przez 18 lat. W poniedziałek pojawiły się nieoficjalne informacje, że ma zrezygnować z dalszego przywództwa. Powodem takiej decyzji Merkel miał być m.in. fatalny wynik CDU w wyborach lokalnych w Hesji, gdzie chadecy zanotowali najsłabsze poparcie od 1966 roku.

Angela Merkel ogłosiła swoją decyzję

Angela Merkel potwierdziła te informacje na konferencji prasowej. Kanclerz Niemiec poinformowała, że nie będzie ubiegać się po raz kolejny o stanowisko przewodniczącej CDU. Dodała, że nie będzie starać się też o żadne polityczne funkcje po 2021 roku, kiedy kończy się jej kadencja jako kanclerza. 

Angela Merkel podkreśliła, że głosowanie, w którym CDU poniosło duże straty, jest dowodem na to, że rząd utracił wiarygodność. Dodała, że jest on dla niej rozczarowujący. Merkel dodała, że bierze odpowiedzialność za wszystko, co wydarzyło się od zeszłorocznych wyborów federalnych.

Angela Merkel od 2000 roku piastowała stanowisko szefowej CDU, a od 2005 roku, nieprzerwanie pełni funkcję kanclerz Niemiec.