MSZ przeciwne usunięciu lwów z Cmentarza Orląt. "Ukraina została uprzedzona o konsekwencjach"

Lwowska Rada Obwodowa domaga się usunięcia rzeźb lwów z Cmentarza Orląt. Zdaniem radnych znalazły się one tam nielegalnie i są elementem polskiej propagandy. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i IPN protestują.

Lwowska Rada Obwodowa chce usunięcia rzeźb lwów z Cmentarza Orląt. Deputowani podjęli uchwałę w tej sprawie skierowaną do ukraińskiego rządu i organów ścigania. 

W uchwale napisano również, że rzeźby lwów na Cmentarzu Orląt niegdyś były częścią propagandowo-militarystycznego kompleksu cmentarnego i obecnie stają się czynnikiem prawdopodobnych prowokacji.

Pomniki lwów powróciły na Cmentarz Orląt w 2015 roku. Obecnie są zasłonięte drewnianymi płytami.

Według radnych obwodu lwowskiego, lwy na polski cmentarz wojskowy powróciły dzięki staraniom strony polskiej, ale za zgodą lwowskich władz miasta. Jak napisano, dążenia polskiej strony do umieszczenia rzeźb lwów na cmentarzu są elementem, jak to określono, strategii polskich polityków, skierowanej na wykorzystanie szowinistyczno-imperialnych nastrojów wobec Lwowa.

Cmentarz Orląt we Lwowie. Wiceszef MSZ: Sprzeciwiamy się usunięciu rzeźb

- Przedstawiliśmy nasz zdecydowany sprzeciw wobec możliwości nielegalnego usunięcia lwów. Nielegalnego w tym sensie, że byłoby ono wbrew dwustronnym protokołom dotyczącym odbudowy i renowacji Cmentarza Łyczakowskiego - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki.

Polityk dodał, że "strona ukraińska została uprzedzona o negatywnych konsekwencjach, jakie tego typu ruch miałby dla stosunków dwustronnych".

Prezes IPN zabiera głos w sprawie Cmentarzu Obrońców Lwowa

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek również uważa, że rzeźby lwów powinny pozostać na lwowskim cmentarzu. Jego zdaniem ta uchwała jest trudna do zrozumienia. 

- Jak państwu ukraińskiemu mogą zagrażać te dwa lwy na Cmentarzu Obrońców Lwowa? - pytał prezes IPN. Przypomniał też, że Cmentarz Łyczakowski został zniszczony przez Sowietów, a po latach udało się odbudować nekropolię, w tym rzeźby lwów.

Obama, Clinton i de Niro mieli dostać paczki z bombami domowej roboty. 10 potencjalnych ofiar

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
MSZ przeciwne usunięciu lwów z Cmentarza Orląt. "Ukraina została uprzedzona o konsekwencjach"
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl