Saudyjska prokuratura: Dżamal Chaszodżdżi zamordowany z premedytacją

Saudyjska prokuratura oświadczyła, że Dżamal Chaszodżdżi został zamordowany z premedytacją. Jest to sprzeczne z wcześniejszymi oświadczeniami władz Arabii Saudyjskiej, że dziennikarz zginął w trakcie bójki.

Oświadczenie saudyjskiej prokuratury głosi, że informacje otrzymane od strony tureckiej potwierdzają, iż osoby podejrzane w sprawie zabójstwa Dżamala Chaszodżdżiego działały z premedytacją. Podejrzani mają zostać przesłuchani. W związku z zabójstwem zatrzymano w Arabii Saudyjskiej 18 osób i odwołano ze stanowisk pięciu wysokich urzędników.

Saudyjska prokuratura: zabójstwo Dżamala Chaszodżdżiego z premedytacją

Tymczasem turecka policja bada próbki wody ze studni w saudyjskim konsulacie, gdzie zginął Chaszodżdżi. Saudyjskie władze w środę udzieliły zgody na te badania.
Agencja Reuters dowiedziała się, że dyrektor CIA Gina Haspel przesłuchała posiadane przez tureckie służby nagrania dotyczące śmierci Dżamala Chaszodżdżiego. Według Białego Domu, Gina Haspel ma dziś spotkać się z prezydentem Donaldem Trumpem, aby przedstawić mu informacje dotyczące sprawy. Przedstawiciele CIA odmawiają komentarza.

Dżamal Chaszodżdżi, współpracownik "Washington Post", krytykował w swoich materiałach saudyjskie władze. Zaginął 2 października, gdy wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule. Według władz Turcji, został tam zamordowany przez agentów saudyjskich służb bezpieczeństwa.

Początkowo Arabia Saudyjska twierdziła, że dziennikarz żyje, ale po dwóch tygodniach przyznała, że Dżamal Chaszodżdżi zginął podczas bójki w konsulacie. Jego ciała dotąd nie odnaleziono. Przedwczoraj król Arabii Saudyjskiej Salman i następca tronu Mohammad ibn Salman spotkali się w pałacu królewskim w Rijadzie z rodziną zamordowanego dziennikarza. Na spotkaniu obecny byli syn Salah, a także brat Chaszodżdżiego.

Król Arabii Saudyjskiej powiedział, że "winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności". Z kolei Książę ibn Salman podczas międzynarodowej konferencji ekonomicznej nazwał zabójstwo dziennikarza "haniebnym".

Tymczasem jak podaje CNN, Salah Chasodżdżi właśnie opuścił Arabię Saudyjską. Salah Chaszodżdżi, który ma podwójne, amerykańsko-saudyjskie obywatelstwo, nie mógł wyjechać wcześniej przez skonfiskowany kilka miesięcy temu paszport.

Więcej o: