Donald Tusk: Nie będzie przymusowego przyjmowania uchodźców

Jak uważa Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, Unia Europejska nie poprze pomysłu przymusowego przyjmowania uchodźców, pomimo że pomysł ten popiera wiele krajów członkowskich.

Obowiązku przyjmowania uchodźców chcą przede wszystkim państwa południa Europy oraz Niemcy. To one m.in. odrzuciły propozycję Austrii, dotyczącą dowolności w okazywaniu solidarności w kryzysie i przewidującą nieobowiązkowe przyjmowanie uchodźców. Jak jednak zapewnił Donald Tusk, w UE nie będzie takiego obowiązku.

- Nie ma przymusowej relokacji. Niektórzy mieli tutaj takie plany, ale one od początku wydawały się nie do przeprowadzenia. Należało je bowiem od początku traktować jako element debaty, a nie realistyczne projekty. Ja mówiłem o tym wiele miesięcy temu, że nie powinno być przymusu w relokowaniu, moim zdaniem nie będzie takiego modelu i nie będzie wokół tego konsensusu - powiedział Szef Rady Europejskiej. 

Dodał, że to skuteczna ochrona granic zewnętrznych, a nie używanie migracji w spotach wyborczych, byłaby prawdziwym rozwiązaniem problemu migracyjnego. Zaznaczył, że do tej pory udało się zredukować poziom nielegalnej migracji o prawie 90 proc., właśnie poprzez uszczelnienie granic, co skutecznie zmniejszyło poziom emocji w Europie. - Jeśli na tym będziemy się nadal koncentrować, to rozwiązany zostanie problem nielegalnej migracji - powiedział Donald Tusk

Więcej o: