Paweł VI ogłoszony świętym. Papież Franciszek kanonizował też zastrzelonego arcybiskupa

Papież Franciszek na Placu św. Piotra w Watykanie kanonizował siedmioro błogosławionych. Są wśród nich Paweł VI i arcybiskup San Salvadoru Oscar Romero, zastrzelony na zlecenie salwadorskiego reżimu podczas sprawowania mszy.

W uroczystościach w Watykanie wzięło udział ponad 70 tysięcy wiernych. W homilii papież Franciszek mówił, że nowi święci bezkompromisowo i z miłością podążali za Jezusem.

Watykan. Paweł VI i abp Oscar Romero ogłoszeni świętymi

Papież nazwał Pawła VI, a właściwie Giovanniego Battistę Montiniego, "sternikiem soborowych reform". - Paweł VI poświęcił życie dla Ewangelii Chrystusa, stając się jego świadkiem, prorokiem Kościoła wychodzącego, patrzącego na oddalonych i troszczącego się o ubogich - powiedział.

Papież Paweł VI - stał na czele Kościoła w latach 1963-1978. Kierował pracami Soboru Watykańskiego II, wprowadzając w życie jego postanowienia. Był pierwszym papieżem pielgrzymem, odwiedził między innymi Indie, Kolumbię, Turcję i Ugandę. Wygłosił przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Jako pierwszy biskup Rzymu odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej w 1964 roku. W Jerozolimie doszło wtedy do historycznego spotkania z prawosławnym patriarchą Atenagorasem. Działając na rzecz jedności chrześcijan, rozpoczął też oficjalne dialogi między innymi z anglikanami i luteranami.

Podczas niedzielnych uroczystości Franciszek ogłosił świętym także arcybiskupa Oscara Romero. Papież podkreślił, że arcybiskup Romero w swojej posłudze nie wahał się oddać życia.

Arcybiskup Oscar Romero żył w latach 1917-1980. Był arcybiskupem metropolitą stolicy Salwadoru - San Salvador, a także orońcą praw człowieka i ubogich. Wzywał członków rządzącej krajem junty, do zaprzestania przemocy i terroru. Został zamordowany przez szwadron śmierci 24 marca 1980 roku podczas odprawiania mszy.

Pogrzeb arcybiskupa Romero zgromadził kilkaset tysięcy ludzi i przerodził się w manifestację polityczną z rozruchami, w których zginęło kilkadziesiąt osób.

Do Watykanu na kanonizacje zjechały tysiące wiernych z Ameryki Południowej i Brescii, rodzinnej diecezji Pawła VI.

Pozostali kanonizowani to: Franciszek Spinelli, Wincenty Romano, Maria Katarzyna Kasper, Nazaria Ignacia March Mesa i Nuncjusz Sulprizio. 

Po internet do świątyni. Lokalny angielski kościół idzie z duchem czasu

Więcej o: