Wybory lokalne w Bawarii. Faworytem sondaży Unia Chrześcijańsko-Społeczna

W Bawarii trwają wybory do parlamentu regionalnego - landtagu. Do głosowania uprawnionych jest 9,5 miliona mieszkańców tego landu. Faworytem sondaży jest Unia Chrześcijańsko-Społeczna.

Lokale wyborcze w Bawarii, działające od ósmej rano, zostaną zamknięte o godzinie osiemnastej. Pierwsze prognozy wyników będą podane do publicznej wiadomości krótko po zakończeniu głosowania.

Oficjalne wyniki i podział mandatów w 180-osobowym landtagu zostaną podane najprawdopodobniej w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Niemcy. Wybory w Bawarii. CSU faworytem sondaży

Jak wynika z ostatnich przedwyborczych sondaży, faworytem jest Unia Chrześcijańsko-Społeczna CSU. Ugrupowanie może liczyć na 34 procent głosów, tracąc przy tym jednak bezwzględną większość w lokalnym parlamencie - Landtagu. Centroprawicowe ugrupowanie kontrolowało region przez większość okresu powojennego.

Wśród największych zwycięzców wyborów mają być proimigranccy ekolodzy - Zieloni. Ich poparcie ma się podwoić i wynieść 19 procent, a tym samym, według prognoz, wyprzedzą socjaldemokrację - SPD.

Lokalna partia sprzeciwu, Wolni Wyborcy oraz antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec mogą liczyć według sondaży na 10-procentowe poparcie.

W Niemczech nie obowiązuje cisza wybiorcza, więc kampania trwa do ostatniej chwili. W poprzednich wyborach samorządowych w 2013 roku frekwencja wyniosła ponad 63 procent.

Niemcy: Młody aktywista zginął w lesie Hambach. Był jednym z protestujących przeciwko wycince

Więcej o: