Aleksiej Nawalny wyszedł na wolność. "Reżim jest już całkowicie zdegradowany"

Aleksiej Nawalny wyszedł na wolność. Jeden z najważniejszych działaczy opozycji w Rosji i przeciwnik Władimira Putina przebywał w areszcie od prawie dwóch miesięcy.

Aleksiej Nawalny opuścił areszt. Rosyjski opozycjonista został zatrzymany 24 września i skazany przez sąd na 20 dni aresztu za organizację demonstracji przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego.

Rosja. Aleksiej Nawalny opuścił areszt

42-letniego Aleksieja Nawalnego zatrzymano natychmiast, gdy tylko opuścił areszt po odbyciu poprzedniej kary - trzydziestu dni aresztu administracyjnego. Opozycjonistę ponownie zatrzymano przed bramą aresztu, zawieziono na komisariat i przed sąd. Wyrok zapadł po kilku godzinach: kolejne 20 dni aresztu

Politykowi zarzucono naruszenie zasad organizacji zgromadzeń publicznych polegające na "spowodowaniu uszczerbku dla zdrowia lub mienia". Rzekome wykroczenie dotyczyło zwołanej na 9 września demonstracji. Sam Nawalny nie uczestniczył w tym proteście, bo w tym czasie przebywał w areszcie.

Po wyjściu na wolność Aleksiej Nawalny podziękował zwolennikom za wsparcie.

- W ciągu 50 dni, kiedy tu siedziałem, zobaczyliśmy wiele kolejnych dowodów na to, że reżim już jest całkowicie zdegradowany. Od porażek w zagranicznym wywiadzie do awarii w sferze przemysłu kosmicznego - powiedział Nawalny.

Kim jest Aleksiej Nawalny?

Aleksiej Nawalny jest działaczem politycznym, autorem jednego z najpopularniejszych blogów w Rosji. Jest uważany za jednego z głównych krytyków prezydenta Władimira Putina i partii Jedna Rosja.

W 2013 roku sąd skazał go na pięć lat więzienia za działalność w państwowej spółce Kirowles, która miała spowodować straty. Po tym wyroku w Moskwie odbyły się demonstracje. Sąd drugiej instancji wyrok utrzymał, jednocześnie zawieszając wykonanie kary na pięć lat.

W związku z wyrokiem Nawalny został wydalony z adwokatury.

Także w 2013 startował w wyborach na mera Moskwy, w których uzyskał blisko 30 proc. poparcia. Zajął drugie miejsce, nie uznał wyniku i domagał się przeprowadzenia drugiej tury.

W styczniu 2017 roku Aleksiej Nawalny został skazany przez sąd w Kirowie za machinacje finansowe. Z powodu tego wyroku w grudniu ub. r. Centralna Komisja Wyborcza nie pozwoliła Nawalnemu na start w wyborach. Opozycjonista wielokrotnie mówił, że wyrok był motywowany politycznie.

Setki zatrzymanych po protestach w Moskwie. Tysiące wyszły na ulice przy okazji "Dnia Rosji"

Więcej o: