Bułgarska dziennikarka telewizyjna brutalnie zamordowana. "Przed śmiercią była zgwałcona"

30-letnia dziennikarka telewizji TWN Wiktoria Marinowa została zamordowana. Przed śmiercią kobieta została zgwałcona - podają bułgarskie media. Trwa ustalanie, co było przyczyną brutalnego zabójstwa i czy miało związek z pracą kobiety.

Wiktoria Marinowa była dziennikarką a także prowadzącą w regionalnej bułgarskiej telewizji TWN. Siedziba stacji mieści się w Ruse nad Dunajem. Ciało 30-latki bułgarska policja znalazła w krzakach nad Dunajem.

Jak opisuje bułgarski dziennik "Dnevnik", dopiero w nocy z soboty na niedzielę ustalono tożsamość kobiety. Przed śmiercią 30-letnia dziennikarka była bita, okaleczana i duszona, a także zgwałcona.

Prokurator Georgi Georgijew powiedział, że przy zwłokach brakowało telefonu komórkowego, kluczyków samochodowych, okularów i części ubrań. Georgijew dodał, że pod uwagę są brane wszystkie możliwie wersje, włącznie z taką, że zabójstwo miało związek z jej pracą. Według prokuratury śmierć kobiety nastąpiła w wyniku uderzeń w głowę i uduszenia.

Jednocześnie źródła policyjne z Bułgarii przekazały agencji AFP, że na razie nie ma dowodów pozwalających wiązać morderstwo Marinowej z jej dziennikarską pracą.

Informowała o aferze korupcyjnej

Bułgarskie media przypomniały, że ostatni materiał robiony przez Wiktorię Marinową dotyczył afery korupcyjnej, związanej z malwersacją unijnych funduszy. W materiale stwierdzono, że 30-40 procent funduszy otrzymanych przez grupę przedsiębiorstw zostało utraconych z powodu korupcji i łapówek.

Pod koniec września Marinowa przeprowadziła wywiad z dwoma reporterami pracującymi nad tą sprawą, Bułgarem i Rumunem. Chcieli oni udowodnić próbę zniszczenia dokumentów, potwierdzających malwersację środków UE. Wcześniej zostali oni zatrzymani przez bułgarską policję i wypuszczeni dopiero po interwencji ambasady Rumunii.

Zabójstwa dziennikarzy

Według danych zebranych przez Reporterów bez Granic średnio raz w tygodniu na całym świcie mordowany jest dziennikarz. Najgłośniejsze przypadki ostatnich lat to zabójstwo reporterki Daphne Caruany Galizi w na Malcie w ubiegłym roku oraz przypadek słowackiego reportera Jana Kuciaka i jego narzeczonej, których zastrzelono w ich domu w lutym tego roku.

Więcej o: