Pedofilia w Kościele. Papież Franciszek reaguje na zarzuty ws. "krycia pedofila"

Papież Franciszek zabrał głos ws. pedofilii w Kościele. Oświadczył, że milczenie na temat wykorzystywania seksualnego "nie może być dłużej tolerowane" i nakazał śledztwo dotyczące byłego arcybiskupa Waszyngtonu Theodore'a McCarricka. Ma objąć badanie dokumentów watykańskich archiwach.

"Ani molestowanie ani jego tuszowanie nie mogą być więcej tolerowane" - napisano w oświadczeniu Watykanu. Podkreślono w nim, że Kościół musi stawić czoła "ciężkiej pladze nadużyć wewnątrz instytucji i poza nią".

Pedofilia w Kościele. Papież Franciszek oskarżany o milczenie

W sierpniu były nuncjusz apostolski w USA, arcybiskup Carlo Maria Vigano oskarżył papieża Franciszka o to, że wiedział o czynach pedofilskich b. kardynała Theodore’a McCarricka.

Papież wiedział przynajmniej od 23 lipca 2013 roku, że McCarrick jest seryjnie niebezpieczny. Wiedział, że to człowiek skorumpowany i krył go do gorzkiego końca - stwierdził abp Viganò.

Wkrótce potem amerykańskie stowarzyszenia reprezentujące osoby, które padły ofiarą pedofilii w Kościele zaapelowały do Watykanu o opublikowanie listy duchownych oskarżonych o molestowanie. Arcybiskup Vigano pod koniec września ponowił swoje oskarżenie pod adresem papieża Franciszka, mówiąc, że " jego milczenie potwierdza zarzuty".

Dzisiejsze oświadczenie Watykanu mówi, że Franciszek jest "świadomy zamieszania, jakie oskarżenia (pod adresem McCarricka) wywołują w sumieniach wiernych i bardzo nim zaniepokojony". W oświadczeniu wskazano, że papież w 2017 roku otrzymał informację o oskarżeniach dot. molestowania przez McCarricka, nakazał zbadanie sprawy, a w obliczu poważnych przesłanek, przyjął rezygnację duchownego z kolegium kardynalskiego i zakazał mu pełnienia posługi.

Sprawa McCarricka. Dochodzenie w Watykanie

Jeśli chodzi o Theodore'a McCarricka, Franciszek zdecydował, że informacje zgromadzone podczas wstępnego dochodzenia będą analizowane razem z dokumentacją z watykańskich archiwów, by można było "ustalić wszystkie istotne fakty, umieścić je w ich historycznym kontekście i obiektywnie ocenić".

Komunikat Watykanu głosi też:

Stolica Apostolska jest świadoma tego, że z analizy faktów i okoliczności może wyjść, że podejmowano decyzje niespójne z dzisiejszym podejściem do tych kwestii.

W dokumencie zapisano, że Kościół ma obowiązek "zapobiegać w przyszłości popełnianiu zbrodni, które krzywdzą najbardziej niewinnych i najsłabszych". 

W sprawie pedofilii w Kościele papież Franciszek zwołał specjalny szczyt w Watykanie. Spotkanie duchownych odbędzie się w lutym 2019 r.

 

Więcej o: