Pokojowa Nagroda Nobla. Tegorocznymi laureatami zostali Denis Mukwege i Nadia Murad

Norweski Komitet Noblowski ogłosił tegorocznych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Zostali nimi lekarz Denis Mukwege i jazydka Nadia Murad.

Lekarz Denis Mukwege i jazydka Nadia Murad zostaną nagrodzeni Pokojową Nagrodą Nobla za "wysiłki na rzecz zakończenia stosowania przemocy seksualnej jako broni używanej w trakcie wojny i konfliktów zbrojnych" - poinformował Norweski Komitet Noblowski.

 "Oboje laureaci mocno przyczynili się to zwrócenia uwagi i zwalczania wojennych zbrodni. Mukwege poświęcił życie w obronie ofiar. Murad jest świadkiem, który opowiada o nadużyciach popełnionych wobec niej i innych. Każde z nich we własny sposób pomogło naświetlić problem wojennej przemocy seksualnej" - czytamy w komunikacie Komitetu Noblowskiego.

Denis Mukwege i Nadia Murad laureatami Pokojowej Nagrody Nobla

25-letnia Nadia Murad jest jazydką, pochodzącą z północnego Iraku. W 2014 r. jazydzi z regionu Sindżar stali się ofiarami ataków ze strony tzw. Państwa Islamskiego. Kobieta została porwana, a potem wielokrotnie gwałcona. Udało się jej uciec po trzech miesiącach niewoli. Zamieszkała z siostrą w Niemczech.

"Murad sama jest ofiarą zbrodni wojennych. Nie zaakceptowała społecznych zasad wymagających od kobiety milczenia i wstydu. Pokazała niecodzienną odwagę w relacjonowaniu własnych cierpień i przemawianiu w imieniu innych ofiar" - brzmi komunikat.

63-letni Denis Mukwege jako ginekolog leczy w Demokratycznej Republice Konga ofiary zbiorowych gwałtów.

"Mukwege spędził większą część swojego dorosłego życia, pomagając ofiarom przemocy seksualnej w Demokratycznej Republice Konga. (...) Większość przypadków została popełniona w związku z długoletnią wojną domową, która kosztowała życie ponad 6 milionów Kongijczyków" - uzasadnia Komitet.

Do wyróżnienia zgłoszono w tym roku 331 kandydatów, w tym Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i polską dziennikarkę Annę Alboth.

Pokojowa Nagroda Nobla

Pokojowy Nobel jest przyznawany od 1901 roku i stanowi wyraz najwyższego uznania dla ludzi i organizacji, działających na rzecz pokoju. Uroczyste wręczenie odbywa się zawsze 10 grudnia w Oslo.

W przeciwieństwie do wyróżnień w pozostałych dziedzinach, Pokojową Nagrodę Nobla przyznaje nie instytucja szwedzka, a Norweski Komitet Noblowski, złożony z pięciu członków powoływanych przez Storting, tamtejszy parlament.

Dotychczas Pokojowa Nagroda Nobla została wręczona 98 razy, przy czym dwukrotnie wyróżnione zostały trzy osoby - w 1994 i 2011 roku, 29 razy nagrodę odebrało dwoje laureatów, a 67 razy wyróżniono jedną osobę. Nagrodą uhonorowano łącznie 131 osób, w tym 104 to laureaci indywidualni, a 27 to organizacje.

W gronie pokojowych noblistów znajduje się Lech Wałęsa. Otrzymał wyróżnienie w 1983 roku jako przywódca "Solidarności". Ponieważ obawiał się trudności czynionych mu przez władze komunistyczne w powrocie do kraju, nagrodę odebrała za niego żona - Danuta Wałęsa.

Więcej o: