Ołeh Sencow przerwał głodówkę. Ukraiński filmowiec prowadził ją od ponad 140 dni

Ukraiński filmowiec Ołeh Sencow przerwał głodówkę - podały rosyjskie media. Kilka dni temu rosyjski adwokat Dmitrij Dinze mówił, że stan zdrowia Ołeha Sencowa zbliża się do krytycznego.

Rosyjskie media poinformowały o przerwaniu głodówki przez ukraińskiego filmowca Ołeha Sencowa. Przetrzymywany w łagrze ukraiński reżyser, ponad 140 dni prowadził protest głodowy, domagając się wypuszczenia z rosyjskich kolonii karnych 64 swoich rodaków.

W ubiegłym tygodniu Ołeha Sencowa przewieziono z łagru do szpitala. Po serii badań służba więzienna opublikowała komunikat, z którego wynikało, że stan zdrowia Ukraińca jest stabilny. Tymczasem już kilka tygodni wcześniej on sam skarżył się na bóle głowy i drętwienie kończyn.

Z kolei adwokat Sencowa Dmitrij Dinze ostrzegał, że stan zdrowia więźnia zbliża się do krytycznego. Obrońca dodał, że rozmowy na temat różnych wariantów uwolnienia ukraińskiego reżysera "zabrnęły w ślepą uliczkę".

Ołeh Sencow więźniem w łagrze

Ołeh Sencow został zatrzymany w 2014 roku na anektowanym przez Rosję Krymie, oskarżony o terroryzm i skazany na 20 lat łagru.

Międzynarodowe organizacje uznały Ukraińca za więźnia politycznego. Jego obrońcy twierdzą, że dowody przeciwko niemu sfabrykowano, a proces był ustawiony. Społeczność międzynarodowa apeluje do prezydenta Rosji Władimira Putina, aby ułaskawił Ołeha Sencowa, jednak bez skutku.

Ukraiński reżyser został zgłoszony jako kandydat do przyznawanej przez Parlament Europejski nagrody imienia Sacharowa, a także do Pokojowej Nagrody Nobla.

Więcej o: