Przez 40 lat był więziony w małej, drewnianej szopie. "Tak nie powinien żyć żaden człowiek"

Brytyjska agencja zajmująca się walką z wykorzystywaniem ludzi jako taniej siły roboczej (GLAA) uwolniła mężczyznę, który był przez 40-lat więziony w drewnianej szopie i zmuszany do pracy.

Pracownicy GLAA w środę podczas akcji w zabudowaniach na północ od Carlisle w Kumbrii odnaleźli potencjalną ofiarę współczesnego niewolnictwa. 58-letni Brytyjczyk żył w małej drewnianej szopie na nieco ponad 3 metrach kwadratowych, bez ogrzewania. Miał do dyspozycji jedynie krzesło i zabrudzoną pościel.

O szokującym odkryciu piszą wszystkie brytyjskie media.     

Uratowany został natychmiast objęty specjalistyczną opieką medyczną.

"Jak królik w świetle reflektorów"

Z informacji do jakich dotarli funkcjonariusze GLAA wynika, że uratowany mężczyzna przetrzymywany był wbrew swojej woli przez 40 lat i przez cały ten okres przymuszany do nieodpłatnej pracy

- Kiedy go znaleźliśmy, był jak królik w świetle reflektorów - bardzo zdezorientowany. Jedyne co miał to ubranie w jakim go zastaliśmy i brudną kołdrę na podłodze. W szopie nie było ogrzewania i było bardzo zimno. W takich warunkach nie powinien żyć żaden człowiek - powiedział Martin Plimmer z GLAA. 

Plimmer dodał, że nie jest jasne, czy ten człowiek kiedykolwiek próbował uciec.

- Wiadomo że przeżył traumę i upłynie dużo czasu zanim odzyska zaufanie do innych. W mojej długiej karierze nigdy nie spotkałem nikogo, kto był przetrzymywany jako niewolnik przez 40 lat. Sądzę, że to może być najdłuższy okres niewoli, z jakim mieliśmy do czynienia - przyznał Martin Plimmer.

W sprawie zatrzymano 79-letniego mężczyznę, któremu zarzuca się, że przez lata brał udział procederze współczesnego niewolnictwa.

Gdzie szukać pomocy? 

Osoby, które chciałyby uzyskać informacje na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi albo mają obawy, że same, bądź ich bliscy czy znajomi mogli stać się ofiarami tego przestępstwa mogą szukać pomocy:

  • Krajowym Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnym dla Ofiar Handlu Ludźmi (w całości finansowanym z budżetu państwa, ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji) pod numerem 22 628 01 20  lub adresem mailowym info@kcik.pl.
  • Fundacją przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada:  22 628 99 99
  • Przestępstwa można także zgłaszać na Policji pod dedykowanym numerem 664 974 934 lub mailowo na adres handelludzmibsk@policja.gov.pl
  • Osoby, które chciałyby zasięgnąć porady na temat rzetelności oferty pracy mogą skorzystać z Punktu Weryfikacji Ofert Pracy prowadzonego przez polską Armię Zbawienia: telefon 574 482 744, e-mail: weryfikacja.pracy@armia-zbawienia.pl 

Czy wiesz, co zrobić, gdy zaginie ktoś bliski?

Więcej o: