Sąd w Amsterdamie wstrzymuje ekstradycję Polaków. Ma zastrzeżenia do zmian w sądach

Sąd w Amsterdamie wstrzymał ekstradycję trzech Polaków oskarżonych o handel narkotykami - podaje korespondentka RMF FM. Decyzja jest spowodowana zmianami w polskim sądownictwie jakie wprowadził rząd PiS.

O tym, że sąd w Amsterdamie nie zgodził się na ekstradycję trzech oskarżonych do Polski napisała korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borignon.

Sąd w Holandii wstrzymał ekstradycję Polaków 

Dziennikarka podaje, że chodzi o trzech Polaków zamieszanych w handel narkotykami. Holenderski sąd wstrzymał ich ekstradycję do Polski i wysłał pytania do sądów w Poznaniu, Warszawie i Gliwicach. Portal informacyjny holenderskich sądów informuje na razie o jednym Polaku, który zamieszany jest w handel narkotykami oraz handel ludźmi. "Sąd stwierdza, że ostatnie główne zmiany w polskim sądownictwie mogą zagrozić niezależności sądów w tym kraju. Może to wpłynąć na podstawowe prawo oskarżonego w sprawiedliwym procesie" - czytamy w portalu.

Kolejny przypadek

Sąd powołuje się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, według którego sąd przed ekstradycją może zadać pytania i ocenić stan niezależności sędziów w Polsce. 

To już kolejna taka sytuacja. Zaledwie kilka dni temu podobnie postąpił sąd w Hiszpanii, a wcześniej sąd w Irlandii. To właśnie irlandzka sprawa trafiła do TSUE, który orzekł, że sąd ma prawo wstrzymać ekstradycję i skierować do polskiego sądu pytania.

Więcej o: