Nie żyje Leon Lederman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Miał 96 lat

W środę w wieku 96 lat zmarł Leon Lederman - laureat Nagrody Nobla z fizyki za odkrycie na drodze eksperymentalnej neutrin mionowych. Rozpropagował nazwę "boska cząstka".

W USA w wieku 96 lat zmarł Leon Lederman - laureat Nagrody Nobla z 1988 r. Otrzymał ją wraz z dwoma współpracownikami za odkrycie na drodze eksperymentalnej neutrin mionowych. O śmierci noblisty poinformowała żona - podało Polskie Radio.

Leon Lederman - kim był?

Lederman był synem żydowskich imigrantów z Rosji. W 1951 r. obronił doktorat z fizyki elementarnej na uniwersytecie Columbia, cztery lata później został profesorem tej uczelni.

Neutriny mionowe odkrył w 1962 r. dzięki pracom prowadzonym przy udziale Melvina Schwartza i Jacka Steinberga w ośrodku badawczym ministerstwa energetyki w Brookhaven. 26 lat później cała trójka dostała Nagrodę Nobla.

Lederman był współautorem popularnej książki "Boska cząstka. Jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie?". Rozpropagowała ona nazwę "boska cząstka" dla bozonu Higgsa, którego istnienie udowodniono w 2012 r.

Nagroda Nobla - dom wakacyjny w Idaho

Za pieniądze z nagrody Lederman kupił wakacyjny dom w Idaho. Przeprowadził się tam wraz z żoną w 2011 r., gdy zaczął mieć problemy z pamięcią. Zmarł w domu opieki w Rexburg w tym samym stanie.

Superksiężyc, zaćmienia i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w 2018 roku

Więcej o: