Badania na temat zaufania do organów rządowych i organizacji publicznych w Rosji przeprowadziło Centrum Analityczne Jurija Lewady.
Ankietowanych zapytano m.in. o to, czy ich zdaniem prezydent Władimir Putin zasługuje na zaufanie. W czasie tegorocznego sondażu 58 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest godny zaufania, 27 proc., że nie zasługuje na to w pełni, natomiast 13 proc. badanych odpowiedziało, że nie zasługuje na nie w ogóle. 2 proc. ankietowanych uznało, że trudno powiedzieć. W ocenie socjologów, żadne przesłanki nie wskazują, aby ranking prezydenta miał się poprawić.
Podobny spadek zaufania do prezydenta Rosji obserwowano w 2012 roku. W analogicznym badaniu 51 proc. ankietowanych odpowiedziało, że Władimir Putin jest godny zaufania, 32 proc., że nie zasługuje na to w pełni i tak samo jak w tym roku 13 proc. oznajmiło, że prezydent w ogóle nie zasługuje na zaufanie. Władimir Putin cieszył się największym zaufaniem w roku 2017, kiedy aż 75 proc. badanych uznało, że jest on godny zaufania, a tylko 4 procent odpowiedziało, że nie zasługuje na zaufanie.
W ocenie socjologów z Centrum Analitycznego Jurija Lewady, Putinowi zaszkodziła niepopularna reforma emerytalna oraz nieustanne konflikty z innymi państwami. Zdaniem Denisa Wołkowa z Centrum Lewady, Rosjanie są zszokowani rozbieżnościami między przedwyborczymi obietnicami Władimira Putina, a rzeczywistością. Ekspert podkreśla, że nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie notowania prezydenta mogły wzrosnąć. W ostatnich miesiącach, w kilkudziesięciu miastach Rosji odbywały się antyrządowe demonstracje związane z podwyższaniem wieku emerytalnego. W trakcie protestów pojawiały się żądania dymisji rządu oraz wszczęcia procedury odwołania Władimira Putina z urzędu prezydenta.
Badanie zostało przeprowadzone 20 - 26 września 2018 na reprezentatywnej ogólnokrajowej próbie ludności miejskiej i wiejskiej składającej się z 1600 osób w wieku 18 lat i starszych w 136 osad w 52 regionach Rosji. Badanie prowadzone jest w domu respondenta metodą wywiadu osobistego.