Mały Lubos Bednar bawił się przed blokiem i zniknął. Po 30 latach Słowacy proszą o pomoc

To jedna z najstarszych i najbardziej tajemniczych spraw, jaką zajmowała się słowacka policja. 30 lat temu Lubos Bednar zaginął w trakcie zabawy przed blokiem w miejscowości Puchov. Wciąż nie wiadomo, co stało się z chłopcem. Śledczy liczą, że dzięki internetowi uda się rozwikłać tę zagadkę.

Słowacka policja zwróciła się do polskich funkcjonariuszy z prośbą o opublikowanie komunikatu w sprawie tajemniczego zaginięcia, do którego doszło w 1988 roku. Śledczy liczą na to, że dzięki mediom społecznościowym i sile internetu uda się natrafić na trop, który pomoże w rozwikłaniu zagadki.

27 sierpnia 1988 roku 5-letni Lubos Bednar bawił się ze swoim starszym bratem przed blokiem w miejscowości Puchov na Słowacji. W południe matka zawołała chłopców na obiad. Do domu wrócił starszy z synów. Lubos miał powiedzieć bratu, że musi pójść za budynek. Nie powiedział, w jakim celu.

Lubos Bednar. Co stało się z chłopcem?

"Ojciec natychmiast wyszedł na zewnątrz, jednak Lubosa już nie było przed blokiem. Najpierw szukał syna samodzielnie w najbliższej okolicy, później z sąsiadami, w końcu powiadamiając ówczesną Służbę Bezpieczeństwa Publicznego. Prowadzone następnie szeroko zakrojone poszukiwania w mieście nie doprowadziły do odnalezienia chłopca" - czytamy w policyjnym komunikacie.

Chłopiec w dniu zaginięcia miał słabo widoczną bliznę na podbródku o długości ok. 0,5 cm i ok. trzycentymetrowe znamię w okolicy lewej łopatki. W sieci kilka lat temu pojawiło się zdjęcie z progresją wiekową pokazujące, jak Lubos Bednar może wyglądać jako dorosły mężczyzna.

Słowacka policja widzi szansę na wyjaśnienie tajemnicy. W komunikacie śledczy przytaczają podobną historię - w 1960 roku zaginął 5-letni chłopiec. O sprawie przypomniano w tamtejszych mediach w 2016 r. Jak się okazało, 5-latek został porwany przez sąsiadów, a później z fałszywymi dokumentami znalazł się w rodzinie zastępczej. Nie doszło jednak do ponownego spotkania z rodziną. W chwili wyjaśnienia całej sprawy zaginiony już nie żył. 

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Mały Lubos Bednar bawił się przed blokiem i zniknął. Po 30 latach Słowacy proszą o pomoc
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl